Zakażenia to nie jedyny medyczny problem w pandemii. Polacy coraz częściej sięgają po antydepresanty
Epidemia koronawirusa odbija się na zdrowiu psychicznym Polaków. Tę tezę potwierdzają dane firmy badawczej Iqvia, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Wynika z nich, że coraz częściej sięgamy po leki antydepresyjne i stabilizujące nastrój dostępne na receptę. Podczas gdy w okresie styczeń-październik 2019 hurtownie farmaceutyczne sprzedały aptekom 19,6 mln opakowań tego typu medykamentów, w tym samym okresie w 2020 roku było to już 20,7 mln pudełek. Należy zaznaczyć, że to tylko część farmaceutycznego rynku. Polacy często sięgają także po leki uspokajające dostępne bez recepty.
Polacy coraz częściej biorą L4 z powodu zaburzeń psychicznych
O tym, że Polacy mają coraz więcej problemów natury psychicznej, świadczą także dane z ZUS-u. Wynika z nich, że liczba dni absencji chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wzrosła z 5 mln w drugim kwartale 2019 roku do 8,46 mln w drugim kwartale 2020 roku. "Rz" wskazuje także, że zestresowani pracownicy nierzadko próbują radzić sobie z problemami, sięgając po alkohol. Z badania Human Power wynika, że robi tak ponad połowa pracowników, a 87 proc. bierze środki uspokajające.
- Wprawdzie dobrze sobie poradziliśmy z pierwszą falą pandemii, ale coraz bardziej dotkliwy jest brak perspektyw, kiedy ona się skończy. Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni przedłużającą się izolacją i niepewnością ekonomiczną. W wielu branżach druga fala pandemii nasiliła też obawy o utrzymanie miejsc pracy i zarobków - skomentowała Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan.
Pandemia koronawirusa może zwiększyć liczbę uzależnień i samobójstw
Tematem wpływu epidemii na problemy psychiczne ludzi zajmują się naukowcy ze wszystkich stron świata. Badacze z University of Houston w Teksasie stwierdzili, że pandemia koronawirusa zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków - pisze dziennikpolski24.pl. Podczas październikowej konferencji psychiatrycznej w Rzymie stwierdzono z kolei, że kryzys finansowy, strata pracy czy długotrwała izolacja mogą sprawić, że wzrośnie liczba samobójstw.
Potrzebujesz pomocy?
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
-
Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na doniesienia o szczepieniu Girzyńskiego. Poseł został zawieszony
-
Girzyński wydał oświadczenie ws. szczepienia na UMK. "Postąpiłem od A do Z zgodnie z prawem"
-
USA. Aptekarz przyznał się do zniszczenia setek szczepionek. Wierzył w teorie spiskowe
-
Reduta Dobrego Imienia chce brytyjskim sędziom zakazać wjazdu do Schengen. Chodzi o sprawę zmarłego Polaka
-
Prof. Maksymowicz w TVP Info o śmierci Polaka w Plymouth: To było naprawdę barbarzyńskie morderstwo
- Słowacja. Wyjście z domu tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19
- Szczepienia poza kolejnością na UMK w Toruniu? Minister zdrowia zapowiada dwie kontrole
- Girzyński informował o akcji szczepień na UMK już w grudniu. "Trzeba było dopełnić formalności"
- UMK komentuje szczepienie Girzyńskiego. "Jako uniwersytet nie mamy sobie nic do zarzucenia"
- Niedzielski: Luzowanie obostrzeń? Będę się opowiadał za bezpiecznym dla zdrowia Polaków wariantem