Protest w centrum Warszawy. Rondo Dmowskiego przemianowane na rondo Praw Kobiet

W centrum Warszawy trwa demonstracja w 102. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Protestujący przemianowali rondo Dmowskiego, gdzie rozpoczęła się manifestacja, na rondo Praw Kobiet.

W sobotę w wielu miastach w całej Polsce trwają manifestacje w obronie praw kobiet, wywołane po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które zaostrza przepisy aborcyjne. Protesty odbywają się nie tylko w stolicy, ale także m.in. w Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Katowicach czy Wrocławiu.

Tutaj możesz śledzić naszą relację na żywo >>>

Protest w Warszawie. Rondo Dmowskiego przemianowane na rondo Praw Kobiet

Manifestacja w Warszawie rozpoczęła się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego. Demonstrujący wspięli się po drabinie i na tablicy z nazwą zawiesili inną - z napisem "rondo Praw Kobiet". Wniosek formalny o oficjalną zmianę nazwy ronda został zresztą skierowany do Rady Miasta.

Następnie manifestanci ruszyli w kierunku pl. Trzech Krzyży. Przemarsz próbowała zatrzymać policja, która wzywała do zakończenia zgromadzenia. Gdy demonstrujący dotarli do pl. Konstytucji, policjanci ustawili kordon, który miał uniemożliwić dalszy przemarsz. Także wcześniej próbowano zastosować podobne rozwiązanie, jednak bezskutecznie.

Zobacz wideo Strajk Kobiet. Tak wyglądały protesty po zatrzymaniu fotoreporterki Agaty Grzybowskiej

W końcu protestujący dotarli do pl. Zbawiciela, mimo że policja próbowała zatrzymać pochód w okolicy metra politechnika.

Na proteście obecni są także parlamentarzyści opozycji, m.in. Barbara Nowacka czy Michał Szczerba.

Więcej o: