Nowe obostrzenia. Od dzisiaj zmiany w działalności sklepów i galerii handlowych

Od dzisiaj przestaje obowiązywać część obostrzeń sanitarnych, które rząd wprowadził w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Galerie handlowe, poza salami zabaw dla dzieci, mogą już działać z zachowaniem ścisłych reguł reżimu sanitarnego.

Zmiany w ograniczeniach związane są z przyjętym w czwartek przez rząd rozporządzeniem w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono, że "projekt ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2".

Nowe obostrzenia. Galerie handlowe mogą już działać w ścisłym reżimie sanitarnym

Od soboty 28 listopada 2020 r. przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach handlowych i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw. Rozporządzenie zakłada, że w sklepach i galeriach handlowych nadal obowiązuje limit, zgodnie z którym na każdą osobę musi przypadać co najmniej 15 m2.

Rząd nie zdecydował się na zniesienie tzw. godzin dla seniorów, które cały czas obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Zaproponowano jednak, aby w dniu 24 grudnia, ze względu na skrócony czas pracy, zrezygnować z tego obostrzenia.

Działalność z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą również prowadzić wyciągi narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. W stosunku do hoteli, utrzymano zawieszenie ich działalności poza przyjmowaniem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

Nowe obostrzenia. Rząd utrzymuje zawieszenie działalności siłowni, klubów nocnych i aquaparków

Rozporządzenie utrzymuje zakaz organizacji wesel, komunii świętych i konsolacji. Z kolei targi i wydarzenia mogą odbywać się wyłącznie w formie online. Zawieszona pozostaje również działalność parków rozrywek, siłowni, klubów fitness, aquaparków, dyskotek i klubów nocnych. Salony kosmetyczne i fryzjerskie mogą działać wyłącznie z zachowaniem reżimu sanitarnego. W salonie musi być zachowana odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy stanowiskami. Gastronomia może działać wyłącznie w formule "na wynos" i "na dowóz".

Zobacz wideo Możliwe odmrażanie kolejnych branż? „Grudzień to miesiąc znaczący dla gospodarki”
Więcej o: