Zima 2020 - kiedy spadnie śnieg? IMGW: Opady możliwe już w ten weekend

Zima może ponownie zawitać do Polski już w ten weekend - przekazało IMGW. Synoptycy zapowiadają przelotne opady śniegu oraz marznący deszcz, który spowoduje oblodzenie dróg. Przedzimowa aura w kraju może utrzymać się nawet do końca przyszłego tygodnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że w ciągu najbliższych dwóch dni (28-29.11) w Polsce może zawitać zima. Wszystko za sprawą frontu atmosferycznego, który przechodzi przez Polskę. Obecnie sprowadza znad Atlantyku wilgotne masy powietrza, ale już od soboty przyniesie ze sobą chłodne powietrze znad Morza Arktycznego.

Zima w Polsce 2020 - kiedy spadnie śnieg? IMGW prognozuje opady już w ten weekend

Zimowa aura będzie najlepiej widoczna w południowej i wschodniej części kraju, gdzie pojawią się przelotne opady śniegu. Największego przyrostu białego puchu można spodziewać się na podgórzach i w górach. W czasie niedzielnych opadów w ciągu zaledwie 12 godzin pokrywa śnieżna może zwiększyć się nawet o 10 centymetrów. W pozostałych częściach kraju prognozuje się opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

Abp Stanisław GądeckiBiskupi KEP zachęcają wiernych do udziału w codziennych roratach

IMGW zwraca szczególną uwagę na duże ryzyko oblodzenia dróg i nawierzchni. Przeplatane ze śniegiem opady deszczu będę powodować powstawanie gołoledzi. "Miejscami będzie więc ślisko" - ostrzegają synoptycy. Uwagę na drogach powinni zachować kierowcy.

Zgodnie z bieżącymi prognozami, przedzimowa aura może utrzymać się w Polsce nawet do końca przyszłego tygodnia, czyli do Mikołajek, które wypadają w niedzielę 6 grudnia. Warunki w Polsce będą cały czas sprzyjać opadom śniegu, który może utworzyć niewielką pokrywę.

Zima w Polsce 2020. W weekend temperatura osiągnie max. 5 stopni

Utrzymaniu się śniegu w sobotę będzie sprzyjać niska temperatura w północno-wschodniej Polsce oraz w części województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Termometry pokażą tam maksymalnie 1 stopień Celsjusza. Cieplej będzie w Polsce zachodniej, gdzie temperatura może sięgnąć nawet 5 stopni.

Poszukiwani w związku z incydentami podczas Marszu NiepodległościMarsz Niepodległości. Policja publikuje wizerunki nowych poszukiwanych

W niedzielę temperatura w większości kraju będzie się wahać w granicach 0-3 stopni Celsjusza. Cieplej będzie tylko w północno-zachodniej Polsce w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz części Kujaw i Wielkopolski. Temperatura nie powinna jednak przekroczyć maksymalnie 5 stopni.

Zobacz wideo Wiele rodzimych gatunków ptaków nie spędza zimy w Polsce