Niedziele handlowe 2020. Czy 29 listopada jest niedziela handlowa?

Niedziele handlowe 2020. Czy 29 listopada sklepy będą otwarte? Zobacz, gdzie zrobisz zakupy w najbliższą niedzielę.

Niedziele handlowe 2020. Czy 29 listopada jest niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela, 29 listopada, zgodnie z terminarzem powstałym w oparciu o obowiązujące przepisy nie jest niedzielą handlową. Otwarte dla klientów pozostają jedynie te placówki handlowe, które objęte są wyłączeniem z zakazu handlu, czyli m.in.: cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, apteki, sklepy z prasą, sklepy na stacjach benzynowych, placówki pocztowe. Otwarte mogą być także sklepy spożywcze, w których za ladą staną ich właściciele. Jeśli zależy nam na większych zakupach spożywczych, wówczas możemy korzystać z opcji zakupów za pośrednictwem aplikacji, które następnie zostaną dostarczone przez kuriera do domu - taki pilotażowy program uruchomił jeden z popularnych dyskontów spożywczych w kilku największych miastach w Polsce. 

Czy 20 września to niedziela handlowa? (zdjęcie ilustracyjne)Warto przemyśleć zakupy na Święta. Czeka nas rekordowa przerwa w handlu

Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Zgodnie z założeniami ustawy o zakazie handlu w niedzielę, najbliższe niedziele handlowe wypadają 13 i 20 grudnia 2020. Jednak w ostatnich dniach pojawiła się także informacja o tym, że rząd ustanowił dodatkową niedzielę handlową, która ma wypadać już 6 grudnia. Wszytko to w związku z epidemią koronawirusa, która poważnie wpłynęła na branżę handlową. Jak uzasadniana jest ta decyzja? Otóż okres przedświąteczny jest czasem wzmożonej aktywności zakupowej klientów, a dodatkowa niedziela handlowa ma pomóc w rozłożeniu w czasie możliwości dokonywania świątecznych zakupów. Wybierając się na niedzielne zakupy można spodziewać się większej ilości klientów, dlatego warto pamiętać o zachowywaniu zasad sanitarnych, takich jak: 

  • osłanianie ust i nosa
  • stosowanie rękawiczek jednorazowych
  • częsta dezynfekcja rąk (jeśli nie mamy rękawiczek)
  • zachowywanie dystansu co najmniej 2 metrów (na sali sprzedażowej lub w kolejce).

Godziny dla seniorówGodziny dla seniorów zostaną zniesione? Ministerstwo odpowiada

Niedziela handlowa: zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Epidemia koronawirusa całkowicie zdezorganizowała funkcjonowanie branży handlowej. Dwa tygodnie temu zamknięte zostały wszystkie sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych. Jednak według zapowiedzi rządu już w sobotę 28 listopada galerie ponownie zostaną otwarte dla kupujących pod warunkiem ścisłego przestrzegania reguł sanitarnych. Wciąż od poniedziałku do piątku będą obowiązywały godziny dla seniorów od 10:00 do 12:00 w miejscach takich jak: sklepy spożywcze, apteki  czy drogerie. Klienci zyskają także dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia, aby bez problemów dokonać przedświątecznych zakupów.

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: