Biskupi KEP apelują o udział wiernych w codziennych roratach. "Tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy"

Biskupi zachęcają wszystkich wiernych do uczestniczenia w codziennych roratach. "Dla ludzi wierzących każdy Adwent jest czasem szczególnym" - podkreślają w oświadczeniu. Jednocześnie dodają, że msze św. mają się odbywać "przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych".

Konferencja Episkopatu Polski wystosowała apel do wszystkich katolików w Polsce. Najwyższe władze kościelne pomimo pandemii koronawirusa zachęcają "do uczestnictwa w codziennych mszach świętych roratnich". Biskupi podkreślają, że adwentowy czas ma być "zadatkiem nadziei, która spełni się wraz z ostatecznym przyjściem Bożego Syna".

KEP zachęca do udziału w roratach. "Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania"

"W porównaniu z poprzednimi, tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność. W wielu już zostawiła trudne doświadczenie choroby, a nawet śmierci bliskiej osoby" - można przeczytać w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi zwrócili się również do kapłanów o "jeszcze większą gorliwość duszpasterską". "Serdecznie prosimy wszystkich księży proboszczów, aby stwarzali wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line. Jako kapłani, nie szczędźcie czasu, aby codziennie spotykać się ze Słowem Bożym" - podkreślono.

Apel biskupów zbiega się w czasie z ważnym momentem drugiej fali pandemii koronawirusa. W ciągu ostatniego tygodnia można zaobserwować wyraźne zmniejszenie się liczby nowych zakażeń, przy jednoczesnym wzroście liczby zgonów z powodu COVID-19 albo współistnienia zakażenia z innymi chorobami. KEP podkreślił, że roraty w ciągu tygodnia mają odbywać się "przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych".

Kościoły - jakie obostrzenia obowiązują w czasie mszy świętej?

Do 27 grudnia w kościołach obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwie. Na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego wynoszącego minimum 1,5 metra. W czasie odbywania uroczystości religijnej obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa. Zakaz nie dotyczy jednak osób sprawujących kult religijny. Obostrzenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych oraz zachowania dystansu społecznego obowiązują również w czasie wydarzenia religijnego odbywanego na zewnątrz.

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!
Więcej o: