WP: Kaczyński zrezygnował z ochrony SOP. Ufa tylko wąskiemu gronu swoich prywatnych ochroniarzy

Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualna Polska, wicepremier Kaczyński zrezygnował z przysługującej mu ochrony SOP na rzecz firmy Grom Group. Do prezesa PiS ma dostęp tylko ograniczone, zaufane grono ochroniarzy.

Po ostatniej rekonstrukcji rządu Jarosław Kaczyński wszedł w skład Rady Ministrów i z urzędu przysługuje mu ochrona Służby Ochrony Państwa. Jak wynika z informacji dziennikarzy Wirtualnej Polski, prezes PiS miał jednak złożyć pisemną rezygnację z ochrony SOP.

Kaczyński pod ochroną

O tym, że Jarosław Kaczyński korzysta z ochrony firmy GROM Group, wiadomo od lat. Już w 2012 roku "Newsweek" ustalił, że miesięcznie za jej usługi PiS płaci ponad 100 tys. zł. Tygodnik "Polityka" w ubiegłym roku ujawnił, że PiS wydało ponad 2 miliony złotych na ochronę Kaczyńskiego z pieniędzy partyjnych pochodzących z subwencji. SOP i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów odmówiły komentarza w tej sprawie.

Jak twierdzi informator z otoczenia Kancelarii Premiera w rozmowie z WP, Kaczyński obecnie nie opuszcza swojego domu bez ścisłej ochrony. Ochroniarze GROM jeżdżą z nim nie tylko do Sejmu i na Nowogrodzką, ale również - jak ustalili dziennikarze Oko.press - do kościoła.

Zobacz wideo Zaprzysiężenie nowych ministrów. Duda zdjął rękawiczkę specjalnie dla Kaczyńskiego. Prezes schował maseczkę do kieszeni i na długo zapomniał o ponownym jej włożeniu
Kaczyński przyjeżdża do KPRM w asyście tylko zaufanych GROM-owców. Obok gabinetu, w którym urzęduje wicepremier, mają swój pokój. Odprowadzają prezesa do gabinetu i przesiadują tam do chwili, kiedy wychodzi. Obok jest tylko pomieszczenie szefa gabinetu politycznego Kaczyńskiego - Michała Moskala

- czytamy w WP.

Profesor Jakub Stelina podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Warszawie.Tvn24.pl: Kolejny sędzia TK z ochroną SOP. Chodzi o Jakuba Stelinę

Najbardziej zaufanym człowiekiem wicepremiera jest Wojciech Grabowski, wiceprezes firmy ochroniarskiej. Poza nim do Kaczyńskiego ma dostęp tylko zaufane grono ochroniarzy.

Prezes "nie zamierza zmieniać swoich przyzwyczajeń"

Wicepremier Kaczyński, żeby zrezygnować z ochrony SOP, miał złożyć pisemny wniosek, który musiał uzasadnić. Gdyby polityk poniósł jakiś uszczerbek na zdrowiu z winy ochroniarzy, to odpowiedzialna będzie firma GROM Group. Podobno prezes PiS nie ma zaufania do byłych funkcjonariuszy BOR. Z usług GROM Kaczyński korzysta już od 10 lat i "nie zamierza zmieniać swoich przyzwyczajeń".

Samochody Służby Ochrony PaństwaSOP idzie na zakupy. Służby zakupią 25 nowych pojazdów i trzy łodzie

Odkąd PiS przejął władzę, firma zyskuje coraz więcej państwowych klientów. Do podmiotów ochranianych przez GROM dołączyły między innymi TVP, Poczta Polska i PZU. 

Więcej o: