Ks. Isakowicz-Zaleski zawiadamia komisję ds. pedofilii. Ks. P. miał molestować kilkunastu chłopców

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował w mediach społecznościowych o skierowaniu pierwszego zawiadomienia do państwowej kosmisji ds. pedofilii. Chodzi o ks. Stanisława P., który na terenie diecezji tarnowskiej miał molestować kilkunastu chłopców. Jak dodaje Isakowicz-Zaleski, ówczesny biskup tarnowski, a dziś arcybiskup Archidiecezji Katowickiej Wiktor Skworc miał tuszować działania ks. P.

"Zgłosiłem dziś [24 listopada - red.] do Komisji ds. pedofilii pierwszą sprawę. Chodzi o molestowanie przez ks. Stanisława P. diecezji tarnowskiej kilkunastu chłopców. Ówczesny biskup tarnowski, dziś arcybiskup Archidiecezji Katowickiej, Wiktor Skworc dowiedział się o tym w 2002 r. od rodziców pokrzywdzonych i nauczycieli w Woli Radłowskiej, ale sprawę zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie dokonał on kolejnych molestowań dzieci" - napisał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zobacz wideo Apel o. Gużyńskiego do kard. Dziwisza: Powiedz prawdę, przestań kombinować

Ks. Isakowicz-Zaleski złożył pierwsze zgłoszenie do państwowej komisji ds. pedofilii. Chodzi o ks. P. z Tarnowa

Isakowicz-Zaleski dodał, że po powrocie z Ukrainy w 2008 r. ks. P. został skierowany przez abp. Skworca do pracy duszpasterskiej w parafii w Krynicy-Zdroju. Tam duchowny uczył dzieci w szkole podstawowej.

Po dwóch latach i interwencji jednego z pokrzywdzonych ks. P. został przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Tarnowie. "Jednak z tego domu sprawca swobodnie wyjeżdżał do różnych parafii, mając nadal kontakt z dziećmi. Przez kilka lat pomagał w jednej z parafii, chodząc po kolędzie i mając kontakt z ministrantami" - opisuje Isakowicz-Zaleski. 

Państwowa komisja ds. pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń. Po ponad roku od powołania

Ustawę o powołaniu komisji ds. pedofilii przyjęto w sierpniu 2019 roku, w reakcji na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o przypadkach nadużyć seksualnych przez duchownych. Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 ma działać w siedmioosobowym składzie - pierwszy członek komisji został powołany jednak dopiero w maju 2020 roku, na dzień przed premierą kolejnego filmu "Zabawa w chowanego". Pełny skład zaprzysiężono w lipcu 2020 roku.

Przypomnijmy, że w komisji mógł zasiadać właśnie ks. Isakowicz-Zaleski, którego kandydaturę wysunęły Koalicja Polska oraz Konfederacja. Ostatecznie większość sejmowa nie wyraziła na to zgody w trakcie głosowania.

Zadaniem komisji jest badanie przypadków pedofilii w instytucjach państwowych i prywatnych, a także w Kościele. Do uprawnień komisji należy prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej oraz wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Ma też zawiadamiać służby o przestępstwach molestowania nieletnich oraz przypadkach, kiedy taki czyn był ukrywany przez osoby, które miały o nim wiedzę.

Zgodnie z opublikowanym niedawno komunikatem, państwowa komisja ds. pedofilii od wtorku 24 listopada przyjmuje zgłoszenia o przestępstwach. Wniosek może złożyć każda osoba, która ma wiedzę o przestępstwie pedofilii lub zatajaniu tego zdarzenia przez osoby lub instytucje (jeśli nie podjęły działań lub starały się to ukryć). 

Więcej o: