Wiceszefowa mazowieckiego sanepidu złożyła rezygnację. W tle problemy z danymi o zakażeniach

Wiceszefowa mazowieckiego sanepidu złożyła rezygnację ze stanowiska. Wcześniej informowano, że w województwie mazowieckim dochodzi do znacznych różnic liczby zakażonych w oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia i tych podawanych przez sanepid.

"GIS przyjął rezygnację pani Agaty Wolskiej ze stanowiska zastępcy mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego" - tak brzmi informacja przekazana przez Główny Inspektorat Sanitarny za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Agata Wolska została zastępczynią dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie 1 września 2020 roku. Pełniła też funkcję zastępcy mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jak poinformowano na stronie WSSE w Warszawie, przez ponad pięć lat kierowała powiatową stacją sanepidu w Pruszkowie. Wcześniej pełniła obowiązki kierownika Oddziału Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie.

Koronawirus. Testy. Zdjęcie ilustracyjnePacjenci nie chcą się testować. Lekarze: 10 dni izolacji kontra ludzkie życie

Rozbieżności w danych sanepidu i Ministerstwa Zdrowia dotyczą 22 tys. zakażeń

- Mamy rozbieżności w okolicach 22 tys. w skali całego kraju - mówił podczas konferencji prasowej pełniący obowiązku szefa GIS Krzysztof Saczka. Połowa z nich miała pochodzić tylko z województwa mazowieckiego. Saczka zaznaczył, że różnice w liczbie zakażeń z sanepidu i tych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia wynikały nie z błędów ludzkich, ale opóźnień powstałych na skutek różnych metodologii uzupełniania danych.

W związku z tym od wtorku 24 listopada GIS wprowadza internetowy model raportowania - wcześnie dane te wpisywano ręcznie. - Jesteśmy w fazie informatyzacji, w połowie października nastąpił nagły wzrost liczby przypadków, nawet do 30 tys. dziennie, duże aglomeracje miały tak dużo przypadków, że fizycznie nie daliśmy radę ich wprowadzać. Poza tym wirus dotknął również pracowników GIS, co spowolniło naszą pracę - wyjaśniała Izabela Kucharska z GIS.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 10 139 zakażeń koronawirusem

Krzysztof Saczka dodał, że dane te nie przekładają się na sytuację epidemiologiczną kraju, a rozbieżności pochodzą z długiego okresu, dlatego 22 tys. zakażeń zostało dopisanych 24 listopada do ogólnej liczby zakażeń w Polsce od początku epidemii. - Ich znaczenie w skali całego wyniku jest znikome. Niemniej jednak Pracownicy Inspekcji Sanitarnej zostali zobligowani do bardzo szybkiego uzupełnienia tych danych - dodał.

Dodatkowo od wtorku raporty sanepidów w Polsce przejęło Ministerstwo Zdrowia. "Począwszy od dnia 24.11.2020 wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne zaprzestają publikowania na swoich stronach internetowych jakichkolwiek danych dotyczących raportowania związanego z SARS-CoV-2. Dane te będą upubliczniane w sposób scentralizowany" - taki komunikat pojawił się na przykład na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na zarzuty, że rząd pozbawia obywateli informacji o sytuacji epidemiologicznej w poszczególnym regionie, napisało: "Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria".

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!
Więcej o: