Wniosek o odebranie tytułu kardynałowi Gulbinowiczowi złożył prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. "Już przegłosowane, 20 głosów za, cztery wstrzymujące się, czterech radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, zero głosów przeciwnych podjęciu uchwały" - poinformował włodarz Białegostoku.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe Miasta Białegostoku. Wyróżniane tym tytułem są osoby, których życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie
- czytamy w uzasadnieniu decyzji Rady Miasta. "W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości. Odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła" - głosi komunikat.
6 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że kard. Gulbinowicz stracił prawo do używania insygniów biskupich oraz prawo do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. Na duchownego nałożono także zakaz uczestnictwa we wszelkich celebracjach czy spotkaniach publicznych oraz nakaz wpłacenia darowizny na działalność Fundacji świętego Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Decyzje te zostały podjęte na skutek zarzutów o pedofilię, jakie postawiono duchownemu.
W dniu jego pogrzebu, 20 listopada, Rada Miejska Wrocławia odebrała mu tytuł honorowego obywatela.