Burmistrz Zakopanego o skumulowaniu ferii w jednym terminie: Będziemy prosić o zmianę decyzji

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapowiada zwrócenie się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę decyzji ws. ferii zimowych. Szef rządu ogłosił w sobotę, że odbędą się one we wszystkich województwach we wspólnym terminie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę, że w związku z pandemią koronawirusa przyszłoroczne ferie zimowe dla uczniów odbędą się we wspólnym okresie dla wszystkich województw - od 4 do 17 stycznia. - Ferie muszą być skumulowane, aby ruch była jak najmniejszy - tłumaczył Morawiecki.

Dodał, że rząd wesprze branżę turystyczną, a na pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Mają oni otrzymać rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu. Krytycznie do decyzji rządu w tej sprawie odniosła się już m.in. Tatrzańska Izba Gospodarcza.

"Odbieram dziś wiele słów oburzenia od właścicieli wyciągów narciarskich, właścicieli pensjonatów, hoteli [...], szkół i serwisów narciarskich, pojedynczych instruktorów narciarstwa i snowboardingu. Wszyscy stanęliśmy w obliczu klęski finansowej" - alarmował z kolei w sobotę burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

Krupówki w Zakopanem, Sylwester 2017Ferie w jednym terminie. Tatrzańska Izba Gospodarcza krytykuje pomysł

Burmistrz Zakopanego: Zastanówmy się nad wydłużeniem ferii

O zmianę apeluje również burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. - Według mojej oceny to zbyt wczesna decyzja premiera - powiedział samorządowiec w rozmowie PAP cytowanej przez Polsatnews.pl.

- Mamy nadzieję, że do świąt sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawi i jest jeszcze szansa na zmianę decyzji. W poniedziałek będę się konsultował z radą Zakopanego oraz z włodarzami ościennych gmin. Moją propozycją jest zwrócenie się z apelem, stanowiskiem do pana premiera i Rady Ministrów o to, żeby nie podejmować ostatecznej decyzji dotyczącej ferii zimowych w tej chwili i zastanowić się nad opcją wydłużenia ferii - dodał.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?
Więcej o: