Dr Grzesiowski: Testy przesiewowe to wyrzucanie pieniędzy na szukanie pacjentów bezobjawowych

Na sobotniej konferencji prasowej przedstawiciele rządu zapowiedzieli przeprowadzenie testów przesiewowych w regionach Polski najciężej dotkniętych pandemią koronawirusa. Dr Grzesiowski jest sceptyczny co do przeprowadzenia takich badań.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował w sobotę o tym, że rząd planuje przeprowadzić testy przesiewowe na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Lekarze mają używać testów antygenowych, które dają wynik już po 15 minutach od przeprowadzenia badania.

Chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa

- mówił w sobotę Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Dworczyk: Mamy stabilizację, jeśli chodzi o dynamikę zachorowań

29.10.2020, premier Mateusz Morawiecki na Stadionie Narodowym wizytuje Szpital NarodowySzef Szpitala Narodowego odpiera zarzuty: Nasi lekarze mają co robić

Testy przesiewowe nie są lekiem na pandemię?

Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z RMF FM stwierdził, że testowanie w południowych regionach Polski, zapowiedziane przez rząd, nie ma większego sensu. Według lekarza to jedynie "wyrzucanie pieniędzy na pacjentów bezobjawowych."

Konferencja przewodników i pilotów wycieczekPiloci wycieczek i przewodnicy powołali własne ministerstwo

Jak podkreślał, testy antygenowe dają wynik wiarygodny wynik pozytywny, taki jak w testach molekularnych w przypadku pacjentów objawowych, między 5 a 7 dniem choroby COVID-19. W ten sposób testowanie dużej grupy osób metodą antygenową zakończy się uzyskaniem wielu wyników negatywnych, mimo tego, że osoby te będą już zakażone.

Inny sposób testowania

Według doktora Grzesiowskiego zastosowanie testów antygenowych ma sens jeśli badanie będzie cyklicznie przeprowadzane co 72 godziny. Dopiero wtedy będzie można mieć pewność, że test nie był przeprowadzony w złym dniu choroby. Lekarz podkreślał, że takie badania lepiej sprawdzają się na mniejszej grupie osób.

Jak donosi RMF FM w przyszłym tygodniu mają zostać ustalone szczegóły i plan testowania w południowych regionach Polski. Jeszcze nie wiadomo, w jakiej kolejności zostaną przeprowadzone badania.