Łódź: Tysiąc osób na ulicach protestowało przeciw wyrokowi TK i brutalności policji

Posłowie bronili protestujących na Strajku Kobiet w Łodzi przed zatrzymaniami i brutalnością policji. Funkcjonariusze legitymowali uczestników, ale nie doszło do starć takich jak w Warszawie.

Podobnie jak w innych polskich miastach, w sobotę w Łodzi przez główne ulice miasta - Piotrkowską i Piłsudskiego przeszedł pochód przeciwników zakazu aborcji embriopatologicznej. Uczestnicy, według organizatorów i uczestników około tysiąc osób, przemaszerowali przez centrum miasta w rytm "Marszu Imperialnego" z Gwiezdnych Wojen.

Podczas  demonstracji Strajku Kobiet zorganizowanej w Łodzi policjanci nawoływali do rozejścia się i przypominali, że podczas pandemii koronawirusa protestowanie jest zabronione. Podczas strajku policja legitymowała uczestników.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek

Interwencje policji

W pewnym momencie przemarsz został zatrzymany przez policjantów, którzy otoczyli tłum i zaczęli legitymować uczestników.

Kiedyś ZOMO, teraz Wy

- skandowali demonstranci w kierunku policjantów.

Klementyna Suchanow Suchanow: Ogólnopolski Strajk Kobiet nie ma ambicji politycznych

Poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, który był obecny na demonstracji sfotografował moment, w którym funkcjonariusze zatrzymują seniorkę-uczestniczkę pochodu, w celu okazania dokumentu tożsamości. W takich sytuacjach posłowie interweniowali i pomagali uczestnikom protestu.

Posłowie na demonstracji

Dariusz Joński przekazał, że wraz z Katarzyną Lubnauer, Hanną Gill-Piątek, Arturem Duninem oraz Tomaszem Trelą są obecni na łódzkiej demonstracji, aby "monitorować zachowanie policji" i interweniować w razie potrzeby.

Łapanka, którą urządziła dziś na demonstrujących w Łodzi ludzi policja to skandal. To był w pełni pokojowy, legalny protest. Czy tam w kierownictwie nikt już nie ma wstydu?  Dzięki @KLubnauer, @HannaGillPiatek, @poselTTrela i @Dariusz_Jonski że byliście na miejscu i pomagaliście!

- poinformował Marek Szolc na profilu na Twitterze.

Mariusz Kamiński Kamiński o Strajku Kobiet: Niektóre poglądy budzą głębokie zastrzeżenia

Policja na proteście #StrajkKobiet w Łodzi stosuje dużo mniej brutalne metody niż na Pl. Powstańców w Warszawie, spisują i kierują do sądu wnioski o ukaranie. Jesteśmy jak zwykle gotowi do interwencji w razie potrzeby

- napisała na Twitterze posłanka Hanna Gill-Piątek.

Więcej o: