Epidemia koronawirusa. 18 przypadków zakażeń wśród pracowników ferm norek w Polsce. GIS wyjaśnia

Wśród pracowników ferm norek w Polsce wykryto 18 przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Reuters. Według slużb sanitarnych pracownicy nie zakazili się od zwierząt.

10 listopada minister rolnictwa zlecił badania na fermach norek pod kątem zakażenia koronawirusem. "W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom" - informował w komunikacie resort rolnictwa.

Zobacz wideo Tracz: Nie ma wyboru czy ważniejsza jest praworządność, czy klimat

18 pracowników fermy norek ma koronawirusa

Wyniki badań przeprowadzanych na zwierzętach nie są jeszcze znane. Tymczasem Reuters informuje, że zakażenie wykryto u 18 pracowników. Według informacji, jakie agencji przekazał Główny Inspektorat Sanitarny, nie ma podstaw do stwierdzenia, że źródłem infekcji były norki.

zdjęcie ilustracyjneW Danii wybiją miliony norek. Powodem obawy dot. koronawirusa

Dania zdecydowała ws. norek

Kilka dni temu informowaliśmy, że Dania chce wybić wszystkie norki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Decyzję podjęła na początku miesiąca premier Mette Frederiksen, ale nie było podstaw prawnych do takich działań. W tym tygodniu mniejszościowy rząd socjaldemokratów uzyskał w tej sprawie porozumienie z grupą mniejszych, lewicowych ugrupowań. Hodowcy otrzymają rekompensatę finansową za każdą wybitą norkę. Ci stanowczo sprzeciwiają się jednak decyzji o wybiciu wszystkich norek, zarzucając rządowi, że działa w panice i pozbawia ich źródła dochodu. 

Według duńskich władz odkrycie nowego szczepu COVID-19 wśród norek, które przenosiły zakażenie także na ludzi, stanowiło zagrożenie dla wprowadzanych szczepionek na koronawirusa.