"Rz": Sejm zbuduje "potężną" bramę. Będzie wysoka na trzy metry i odgrodzi teren od protestujących
Przed zapowiadanymi na środę protestami Strajku Kobiet Sejm został obstawiony barierkami bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak mają pojawić się też bardziej permanentne zabezpieczenia.
10 listopada rozpisano przetarg na budowę bramy, która ma stanąć na wjeździe na teren parlamentu od strony ul. Górnośląskiej. To jedno z miejsc, gdzie zbierają się protesty odbywające się obok Sejmu za rządów PiS. Największe z takich demonstracji - m.in. te przeciwko upolitycznieniu sądów - blokowały wyjazd dla samochodów.
Teraz Kancelaria Sejmu chce, żeby wjazd blokowała "potężna" brama - opisuje "Rzeczpospolita". Ma mieć trzy metry wysokości i ponad osiem szerokości. Do tego dwie furtki i 20 m dodatkowej infrastruktury. Brama będzie sterowana automatycznie.
Brama na protestujących
Dziennik opisuje, że z informacji przekazanych przez Centrum Informacyjne Sejmu wynika, że celem bramy jest ochrona przed demonstracjami. CIS pisze, że "inwestycja zredukuje konieczność stosowania przez Kancelarię Sejmu, straż marszałkowską i inne służby, w tym policję, droższych i mniej efektywnych rozwiązań doraźnych, co jest szczególnie istotne w kontekście prób wtargnięcia na teren Sejmu osób nieuprawnionych oraz aktów dewastacji budynków sejmowych".
Na to, że chodzi o ochronę przed protestującymi wskazuje jeszcze jeden fakt - ten wjazd jest już zabezpieczony przed wtargnięciem nieuprawnionych pojazdów. Poza szlabanami są tam specjalne zapory, zainstalowane w związku ze sprawą Brunona Kwietnia, który planował wjechać na teren parlamentu samochodem z materiałami wybuchowymi i wysadzić go w powietrze.
"Rz" przypomina, że kompleks parlamentu był projektowany jako otwarta forma i jeszcze do końca rządów PO-PSL można było wchodzić na jego teren. Od początku rządów PiS dostęp jest ograniczany i wchodzić mogą tylko osoby uprawnione.
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
-
Seniorzy 70+ w nowym harmonogramie będą rejestrować się jako ostatni. Dworczyk wyjaśnia nam, dlaczego
-
USA. Biskupi ostrzegają przed szczepionką Johnson&Johnson. Koncern wydał oświadczenie
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
Krotoszyn. 30-letni mężczyzna zmarł po podaniu środków uspokajających
- Czemu ludzie prezydenta Andrzeja Dudy bronią Daniela Obajtka? Z wdzięczności
- Ministerstwo Zdrowia: 15 829 przypadków zakażenia koronawirusem i 263 ofiary śmiertelne
- Prezes Agencji Rezerw Strategicznych: W poniedziałek najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19
- Prąd Zatokowy jest najsłabszy od ponad 1000 lat - wynika z nowych badań. "Silny sygnał ostrzegawczy"
- Po spotkaniu Kaczyńskiego z Gowinem i Ziobrą. "To nie jest dywanik, to wygodna sofa"