Krapkowice. 14-latek udostępnił post o Strajku Kobiet, do domu przyszła policja. Jest komentarz komendy

Uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej w Krapkowicach w województwie opolskim udostępnił na Facebooku post dotyczący "spaceru" organizowanego przez Strajk Kobiet. Później do drzwi jego domu zapukali funkcjonariusze, którzy jak wyjaśniają w oświadczeniu, chcieli przeprowadzić "rozmowę profilaktyczno-informującą" z rodzicami 14-latka. O sprawie tej poinformowana została szkoła ucznia oraz Sąd Rodzinny.

14-latek miał zdalne lekcje, gdy do jego domu zapukali funkcjonariusze. Drzwi policjantom otworzyła mama chłopca. "Zgodnie z relacją chłopca zarzucali mu, że jest organizatorem nielegalnego zgromadzenia, ponieważ to na jego profilu (prócz tego jeszcze u jednej, pełnoletniej osoby) znaleziono plakat spaceru. Tym samym uznano ich za organizatorów nielegalnej demonstracji, dodając, że za taki czyn grozi do ośmiu lat więzienia, której to informacji nie oszczędzono chłopakowi i jego matce" - pisze o sprawie Opole.wyborcza.pl.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek

Policja interweniowała w sprawie 14-latka, który udostępnił post o Strajku Kobiet

W takiej sytuacji 14-latkowi groziłyby cztery lata w poprawczaku i kolejne cztery w więzieniu. Policjanci pojechali też do szkoły chłopca, by poinformować wychowawczynię o zachowaniu ucznia.

Strajk kobiet. Nauczycielka zmuszała uczniów do usuwania błyskawicy ze zdjęćStrajk kobiet. Nauczycielka zmuszała uczniów do usuwania błyskawicy ze zdjęć

Do całego zdarzenia odnieśli się już policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. Według funkcjonariuszy informacje pojawiające się w mediach społecznościowych o tym zdarzeniu są "dalekie od faktycznego przebiegu". Policjanci przyznają, że do interwencji doszło 17 listopada, gdy uzyskali informację o planowanym na dzień później zgromadzeniu:

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną i związanym z nią zakazem gromadzenia się funkcjonariusze podjęli czynności celem ustalenia organizatora. W ich trakcie policjanci ustalili, że jedną z osób, które czynnie propagują i nawołują do zgromadzenia na portalu społecznościowym, jest 14-letni chłopiec. Funkcjonariusze pojechali do jego miejsca zamieszkania, celem przeprowadzenia rozmowy profilaktyczno-informującej z jego rodzicami. W rozmowie z matką chłopca poinformowali o aktualnych przepisach prawa dotyczących zakazu organizacji zgromadzeń.

- napisano w oświadczeniu. Policja dodaje, że zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r., o tej sytuacji poinformowana została też dyrekcja szkoły. Całość zebranych informacji ma być natomiast przekazana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

"Spacer" w ramach Strajku Kobiet, tak jak w innych miejscowościach, organizowany był przez Facebook. 14-latek nie jest administratorem ani twórcą wydarzenia. Chłopiec jedynie udostępnił informację, że taki protest jest planowany w mieście. Ostatecznie protest się nie odbył, strona z wydarzeniem została usunięta z portalu społecznościowego.

Demonstracja na katowickim rynku. Strajk kobiet 16 listopada 2020Strajk Kobiet. "Obława, na młode Polki obława". Interweniowała policja

Interwencję poselską w sprawie 14-letniego Maćka zapowiedziała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. "Czekam na bardziej szczegółowe wyjaśnienia na jakiej, do cholery, podstawie uznano 14-latka za organizatora tego wydarzenia. Serio, nasze państwo nie przestanie mnie zaskakiwać" - napisała na Facebooku.

Więcej o: