Roman Giertych ponownie może pracować jako adwokat

"Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec mnie przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu" - poinformował Roman Giertych. Oznacza to, że były wicepremier ponownie może pracować jako adwokat.

W połowie października prokuratura żądała od Romana Giertycha poręczenia majątkowego w wysokości 5 mln złotych, ponadto zabroniła mu opuszczać kraj, zawiesiła w czynnościach adwokata i nałożyła dozór policyjny z jednoczesnym zakazem kontaktu z pozostałymi podejrzanymi. Wszystko w związku ze sprawą rzekomego wyprowadzenia środków pieniężnych z giełdowej spółki Polnord, która kiedyś należała do biznesmena Ryszarda Krauzego. Kancelaria Giertycha zajmował się jej obsługą prawną. "Oczywiście dzisiejsza decyzja ma związek z wczorajszą decyzją Sądu Okręgowego, który uznał, że w prezentowanych m.in. mi zarzutach nie widzi żadnego przestępstwa" - dodał Giertych na Twitterze.

W październiku podczas przeszukania - w związku ze sprawą - jego domu w podwarszawskim Józefowie mecenas nagle zasłabł i został przetransportowany do szpitala. Jego obrońcy informowali potem, że śledczy nie postawili mu formalnych zarzutów z powodu braku możliwości uzyskania z nim kontaktu (był nieprzytomny). Prokurator wydał natomiast postanowienie, w myśl którego Giertych nie mógł m.in. wykonywać zawodu adwokata.

Roman Giertych i sprawa spółki "Polnord"

- Dzisiaj poznański sąd wstrzymał wykonanie wszystkich orzeczonych wobec adwokata środków: do czasu, gdy rozpatrzone zostanie zażalenie Giertycha w tej sprawie. W tej ostatniej kwestii sąd terminu jeszcze nie wyznaczył - informuje rmf24.pl

W sprawie z udziałem Romana Giertycha zarzuty usłyszało łącznie 12 osób, z czego wobec pięciu śledczy zażądali aresztu: Ryszarda Krauzego, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. i Michała Ś. Wniosków tych jednak nie uwzględnił Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto, twierdząc, iż nie ma dużego prawdopodobieństwa, że w ogóle doszło do przestępstwa - wyjaśnia z kolei Onet.

Zobacz wideo Dr Artur Zaczyński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (17.11)
Więcej o: