Kard. Gulbinowicz nie żyje. Przewodniczący Episkopatu: "Proszę Boga, by przebaczył zmarłemu"

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zareagował na informację o śmierci kardynała Henryka Gulbinowicza, który w ostatnim czasie został ukarany przez Watykan za molestowanie nieletnich. "Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych" - czytamy w liście przewodniczącego KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki  odniósł się do informacji o śmierci kardynała Henryka Gulbinowicza, który 16 listopada zmarł w wieku 97 lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Niecałe dwa tygodnie wcześniej decyzją Watykanu duchownego pozbawiono możliwości uczestnictwa w celebracjach, używania insygniów biskupich, a także "prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze oraz pochówku w katedrze" (może być pochowany jedynie na zwykłym cmentarzu).

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"

Kardynał Gulbinowicz nie żyje. Jest komentarz przewodniczącego KEP

Powodem nałożonej przez Watykan kary były m.in. zarzuty wobec Gulbinowicza dotyczące pedofilii (inne dotyczyły kontaktów z bezpieką). Ofiarą duchownego był między innymi Przemysław Kowalczyk, znany również jako poeta Karol Chum, który uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownym w Legnicy. W maju 2019 roku po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich po raz kolejny podzielił się swoją historią, a następnie złożył zeznania we wrocławskiej kurii i prokuraturze

Abp Stanisław Gądecki wystosował "kondolencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci kardynała Henryka Gulbinowicza". Poniżej publikujemy ich pełną treść:

Dziś przed południem dotarła do mnie informacja o śmierci księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego. Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących. Wyrażając jednoznacznie dezaprobatę wobec popełnionych grzechów, nie można jednocześnie zapomnieć o dobru, które poprzez jego życie i posługę stało się udziałem wielu osób. Niech odpoczywa w pokoju!
Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Nieoficjalnie to właśnie pogarszający się stan zdrowia 97-letniego kardynała miał być powodem, dla którego Nuncjatura Apostolska zdecydowała się na podjęcie w jego sprawie decyzji dyscyplinarnej - informowała "Gazeta Wyborcza". Gulbinowicz w żaden sposób nie odpowiedział karnie za swoje działania. 

Więcej o: