Sondaż. Wśród młodych ludzi tylko 9 proc. ma pozytywny stosunek do Kościoła katolickiego

Większość Polaków nie ma pozytywnego stosunku do Kościoła katolickiego - wynika z nowego sondażu. Wśród młodych ludzi tylko co dziesiąta osoba deklaruje pozytywny stosunek do Kościoła. Zdecydowanie negatywnie oceniany jest kardynał Stanisław Dziwisz, który miał tuszować sprawy pedofilii wśród duchownych.
Zobacz wideo Frédéric Martel: Jeśli tysiące dzieci były gwałcone, a Ty wiedziałeś, kto był oprawcą, nie możesz być dłużej świętym

Kościół katolicki znalazł się w ostatnim czasie w ogniku krytyki z różnych stron. Uczestnicy manifestacji Strajku Kobiet protestowali przeciwko jego wpływowi na ograniczanie prawa aborcyjnego (a nieraz i szerzej wobec temu, jak wpływa na traktowanie kobiet). Krytyka z innych środowisk spadła na Kościół po ujawnieniu informacji o tuszowaniu na najwyższych szczeblach spraw molestowania dzieci przez duchownych.

Według nowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" obecnie większość Polaków nie ma pozytywnego stosunku do Kościoła. Pozytywny stosunek do Kościoła zadeklarowało w badaniu 35 proc. respondentów, w tym 16 proc. określa go jako "zdecydowanie pozytywny". Niewiele mniejszy odsetek - 32 proc. - deklaruje stosunek negatywny, a pozostałe 31 proc. - neutralny.

Z osób o "neutralnym" stosunku prawie połowa deklaruje się jako wierzący i praktykujący nieregularnie, a 31 proc. - niepraktykujący. Takich osób jest dużo więcej wśród tych, którzy mają negatywny stosunek do Kościoła - 66 proc. z nich to wierzący niepraktykujący.  

Większość źle ocenia kardynała Dziwisza

To wyniki dla wszystkich uczestników badania. W rozbiciu na grupy wiekowe widać zaś, że im młodsze osoby, tym mniejszy jest odsetek tych o pozytywnym stosunku wobec Kościoła. W najmłodszej grupie - między 18. a 29. rokiem życia - deklaruje go tylko 9 proc. badanych. Największa część, bo 47 proc. ma stosunek negatywny, a 41 proc. - neutralny.

W sondażu pytano także o ocenę kardynała Stanisława Dziwisza. Wg informacji ze śledztwa Watykanu, a także reportażu TVN24, kardynał Dziwisz miał brać udział w tuszowaniu czynów pedofilnych polskich i zagranicznych duchownych. O takich sprawach wiedział także papież Jan Paweł II, którego sekretarzem był Dziwisz. 

Większość respondentów - 58 proc. - źle ocenia kardynała. 22 proc. odpowiedziało, że trudno powiedzieć, jaka jest ich ocena. Zaś dla 20 proc. jest ona pozytywna. W ujęciu regionalnym bardzo krytyczną opinię o Dziwiszu mają mieszańcy Małopolski - tam źle ocenia go 72 proc. badanych, a dobrze - 16 proc.

Więcej o: