MSWiA publikuje nagranie z Marszu Niepodległości. "To TVP nie Antifa". Jest moment postrzelenia fotografa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło zapis z kamery monitoringu z ronda de Gaulle'a, na którym widać przebieg zdarzeń z Marszu Niepodległości z 11 listopada. Resort podaje, że informacje te udostępnia ze względu na "interes publiczny" oraz w związku z oskarżeniami pod adresem policji.

"W mediach społecznościowych i na portalach internetowych publikowane są krótkie filmy z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Marszowi Niepodległości. Wyrwane z kontekstu i ograniczone tylko do wybranego fragmentu produkcje stają się podstawą do kreowania fałszywego obrazu zdarzeń z okolic ronda de Gaulle’a" - napisano na początku oświadczenia MSWiA. Resort podaje, że w oparciu o te nagrania formułowane są także oskarżenia pod adresem policji, której fałszywie zarzuca się prowokowanie uczestników marszu.

MSWiA publikuje nagrania z monitoringu z 11 listopada. Widać na nim "bitwę o Empik" i moment postrzelenia fotografa

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dodaje, że "kierując się ważnym interesem publicznym" zdecydowano się udostępnić nagranie z monitoringu, które "przedstawia rzeczywisty obraz sytuacji". Nagranie pochodzi z kamer monitoringu, które znajdują się u zbiegu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu w Warszawie.

Poniżej MSWiA rozpisało najbardziej kluczowe momenty Marszu Niepodległości, które zarejestrowano na filmie:

 

02:11 - widać początek Marszu Niepodległości. Straż powołana przez organizatorów zajmuje obydwie jezdnie, spowalniając przejazd pojazdów. Na filmie widać bariery ustawione przy Empiku. Na dachu budynku ekipa operatorów TVP Info, a nie jak chce jeden z portali - "Antifa".

03:22 - czoło marszu widoczne na rondzie de Gaulle'a. Na górze zdjęcia widoczne rozlokowanie policji. Funkcjonariusze znajdują się w dużej odległości od uczestników marszu, analogicznie jak w latach ubiegłych.

06:11 - demonstranci forsują bariery z zamiarem przedostania się przez bramę przy Empiku.

08:54 - pierwszy szturm na bramę przy Empiku i znajdujący się w głębi oddział policji.

12:32 - trwa kolejny atak chuliganów na policję. Fotograf "Tygodnika Solidarność" stoi pomiędzy atakującymi chuliganami a policjantami.

12:52 - widać moment, w którym chuligan rzuca racą w policjanta oraz przebiega tuż obok fotografa. Później jest moment przypadkowego postrzelenia fotografa.

Więcej o: