Prymas Polski o sprawie Stanisława Dziwisza. "Komisja ws. kardynała powinna powstać jak najszybciej"

- To ciągle zawstydza. Musimy pamiętać o tym, że to nie tylko nasz obowiązek, ale nasza wewnętrzna powinność, abyśmy wsłuchali się w głos osób skrzywdzonych - powiedział na antenie TVN24 prymas Polski abp Wojciech Polak pytany o przypadki pedofilii w Kościele. Podkreślił, że komisja ws. kardynała Stanisława Dziwisza powinna powstać jak najszybciej.

W poniedziałek na antenie TVN24 wyemitowany został reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Wynika z niego, że kardynał Stanisław Dziwisz mógł brać udział w tuszowaniu nie tylko polskich, lecz także światowych skandali pedofilskich. Chodzi m.in. o sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

"To ciągle zawstydza"

W piątek w TVN24 do sprawy kardynała Dziwisza odniósł się prymas Polski, metropolita gnieźnieński arcybiskup Wojciech Polak. Duchowny został zapytany, czy tak jak wierni ma nadzieję, że polski Kościół zostanie oczyszczony z pedofilii.

Mam głęboką wiarę i nadzieję, że to jest jedyna droga, której Chrystus się domaga, tzn. droga oczyszczenia, (...) otoczenia szacunkiem, miłością i pomocą wszystkich skrzywdzonych i pomoc konkretna dla nich, (...) aby to zło i przestępstwo w sposób konkretny zwalczać

- powiedział abp Polak. Dodał, że w każdym tego typu materiale filmowym najbardziej bolą go "świadectwa osób skrzywdzonych".

To ciągle zawstydza. Musimy pamiętać o tym, że to nie tylko nasz obowiązek, ale nasza wewnętrzna powinność, abyśmy wsłuchali się w głos osób skrzywdzonych, abyśmy otworzyli się także na to świadectwo i w sposób konkretny starali się przychodzić tym osobom z pomocą, żebyśmy reagowali

- podkreślił prymas Polski. Jak dodał, jeżeli Kościół chce uporać się z przestępstwem i grzechem pedofilii, to główną sprawą jest otwarcie się na osoby skrzywdzone.

Abp Wojciech Polak stwierdził, że reportaż TVN24 o kardynale Dziwiszu pokazał, że sprawdzenie wszystkiego, co się wydarzyło, już się dokonuje. Zaznaczył, że teraz konkretnym krokiem jest wyjaśnienie tego wszystkiego.

Jestem zasmucony tym, że kardynał Dziwisz, pytany przez dziennikarza, nie podjął się wyjaśnienia sprawy. W oświadczeniu, które złożył, bardzo jasno jest napisane, że gotów jest do zaprezentowania swoich argumentów. (...) Komisja ws. kardynała powinna powstać jak najszybciej, żebyśmy mogli usłyszeć jego wyjaśnienia. Będę wspierać dążenie wyjaśnienia tej sprawy

- zaznaczył hierarcha i dodał, żeby nie mylić przestępcy z ofiarą przestępstwa. - Jan Paweł II został wprowadzony w błąd - stwierdził metropolita gnieźnieński.

Zobacz wideo Apel o. Gużyńskiego do kard. Dziwisza: Powiedz prawdę, przestań kombinować
Więcej o: