Marsz Niepodległości. KSP tłumaczy: Funkcjonariusze mieli prawo do użycia broni gładkolufowej

Jak tłumaczy rzecznik Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze mieli prawo użyć broni gładkolufowej nawet bez zgody dowódcy. Dodaje jednak, że postępowanie w tej sprawie wciąż trwa.
Zobacz wideo Wściekła Hanna Lis relacjonuje Marsz Niepodległości. Płonie mieszkanie obok jej domu

Choć od niebezpiecznych walk agresywnych uczestników Marszu Niepodległości minęły już dwa dni, wciąż nie cichnie temat zniszczeń spowodowanych przez chuliganów i interwencji policji. W trakcie działań funkcjonariusze użyli bowiem broni gładkolufowej - jak się później okazało - bez zgody dowódcy.

KSP tłumaczy, że policjanci mieli do tego prawo

Teraz Komenda Stołeczna Policji postanowiła wyjaśnić, czy podjęte działania były legalne. Jak poinformowało bowiem RMF FM, funkcjonariusze policji zaatakowani przez uczestników marszu dostali rozkaz użycia gumowych kul od dowódcy pododdziału, jednak nie mieli na to zgody od dowódcy operacji.

Jak tłumaczy rzecznik KSP Sylwester Marczak, zgoda dowódcy operacji nie jest konieczna, w sytuacji, gdy zdrowie lub życie policjantów jest zagrożone. W momencie ataku chuliganów tak właśnie było, a konieczna była szybka reakcja, dlatego użycie broni gładkolufowej było uzasadnione i legalne.

Rzecznik KSP zachęca jednak, aby uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na sprawozdanie końcowe, w którym to policja ma wyjaśnić okoliczności użycia broni i wątpliwości, które pojawiają się od środy. Postępowanie kontrolne w tej sprawie wciąż jest bowiem prowadzone.

Walki chuliganów z policją

KSP opublikowała też na Twitterze kilka filmów, na których zobaczyć możemy ataki uczestników marszu na funkcjonariuszy policji. Policjanci tłumaczą, że "amunicją" agresorów były kamienie i race. Funkcjonariusze "dosłownie walczyli w ogniu" - czytamy na Twitterze KSP.

Warszawska policja tłumaczy również, dlaczego w odniesieniu do wydarzeń w dniu Święta Niepodległości używa bardzo często określenia "bitwa". Wyjaśnić to ma poniższy film pokazujący walki chuliganów z policją pod Stadionem Narodowym w Warszawie:

Więcej o: