Niedziele handlowe 2020: czy 15 listopada zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe. 15 listopada nie jest niedzielą handlową. Które sklepy będą mogły być otwarte tego dnia? O wszystkim decyduje ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta.

Niedziele handlowe 2020. Czy 15 listopada to niedziela handlowa?

W większości sklepów nie uda nam się zrobić zakupów 15 listopada. Dlaczego? O wszystkim decyduje ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 r. Udało się wówczas zdobyć dla niej poparcie więcej, niż pół miliona osób. Zmiany wprowadzano stopniowo. W 2018 r. były dwie niedziele handlowe w miesiącu, rok później już tylko jedna. Na 2020 rok przewidziano zaledwie siedem niedziel z możliwością handlu bez żadnych ograniczeń. 

Galeria handlowaOrganizacje handlowe chcą pełnego otwarcia galerii od 30 listopada

Gdzie zrobimy zakupy 15 listopada?

15 listopada nie jest niedzielą handlową, co nie oznacza, że zakupów nie można zrobić nigdzie. Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta przewiduje przeszło 30 wyłączeń. Można będzie więc udać się do sklepów osiedlowych wszędzie tam, gdzie za kasą staną ich właściciele, którzy osobiście obsłużą klientów. Czynne będą również apteki, stacje benzynowe i urzędy pocztowe. Klientów obsłużą również punkty handlowe na lotniskach i dworcach. Złamanie zakazu handlu w niedziele jest związane z konsekwencjami finansowymi, przy częstym łamaniu nawet karą więzienia. Warto o tym pamiętać, bo można zapłacić od 1 do 100 tys. złotych.  

Niedziele handlowe 2020: ile ich jeszcze zostało?

Dotychczas w 2020 roku mieliśmy już pięć niedziel handlowych. Dwie ostatnie będą miały miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem. Będzie to odpowiednio - 13 i 20 grudnia. 

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

Ograniczenia w handlu spowodowane wzrostem zachorowań na koronawirusa

Przynajmniej do 29 listopada potrwają ograniczenia w handlu, które są spowodowane wzrostem zachorowań w Polsce. W niedziele handlowe sklepy w galeriach i wielkopowierzchniowe są co do zasady zamknięte. Z powodu ograniczeń również w ciągu tygodnia nie będziemy mogli zrobić zakupów w wielu punktach handlowych umiejscowionych na terenie galerii. Dotyczy to zwłaszcza:

 • sklepów odzieżowych i obuwniczych
 • sklepów jubilerskich
 • sklepów meblarskich
 • sklepów RTV i AGD
 • sklepów z zabawkami
 • sklepów sportowych
 • biur podróży
 • kin
 • kwiaciarni 
 • kantorów
 • punktów fotograficznych

Galeria handlowaJakie sklepy w galeriach handlowych są otwarte? "Więcej niż myślisz"

W przypadku jakichkolwiek zakupów pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznemu, noszeniu masek zakrywających twarz i usta, ale także częstej dezynfekcji dłoni odpowiednim płynem. 

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: