Grudzień. Pogoda długoterminowa. Temperatura nieco wyższa niż zwykle

Jaka pogoda czeka nas w grudniu i czy możemy spodziewać się śniegu na święta? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali pierwszą prognozę długoterminową na przyszły miesiąc.

Prognozowana temperatura w grudniu będzie powyżej normy wieloletniej, natomiast miesięczna suma opadów powinna mieścić się w normie - poinformował w swoim raporcie na stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura i opady na grudzień - w większości kraju powyżej normy

Według prognoz synoptyków z IMGW na podstawie modelu IMGW-Reg, średnia temperatura miesięczna dla grudnia w prawie całej Polsce będzie kształtowała się w klasie "powyżej normy". Jedynie na Podlasiu przewidywana średnia temperatura uplasuje się "w normie". Według wskazań modelu IMGW-Bayes w większości kraju średnia miesięczna temperatura będzie w klasie "powyżej normy". Średniej temperatury "w normie" możemy spodziewać się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce.

Jeśli chodzi o miesięczną sumę opadów, zgodnie ze wspomnianym wcześniej modelem pogodowym IMGW-Bayes będzie ona w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie "powyżej normy" prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach.  Suma w klasie "poniżej normy" na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach.

Co oznaczają pojęcia "powyżej/poniżej normy" oraz "w normie"?

Wszystkie średnie wartości podawane "powyżej", takie jak średnia miesięczna temperatura czy suma opadów, szacuje się na podstawie normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010. Obliczenia pogodowe w tym okresie są podstawą późniejszych pojęć "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie".

Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?

Według analizy #Modelu AKP, od jutra aż do 19 listopada średnia dobowa temperatura będzie wynosiła od niecałych 5 stopni do nieco ponad 8 stopni Celsjusza.

W sobotę będzie pochmurno, z temperaturą od 9 do 12 stopni Celsjusza. W niedzielę podobnie - pochmurno a temperatura będzie wahała się od 11 do 13 stopni.