Abp Jędraszewski na Wawelu o protestujących po wyroku TK. "Chcą zrezygnować z niepodległości!"

W kazaniu wygłoszonym w trakcie mszy z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości abp Marek Jędraszewski wspomniał o protestach organizowanych po wyroku TK ws. aborcji. Mówiąc o współczesnych wyzwaniach dla państwa, metropolita krakowski przywołał pandemię koronawirusa i "pogardę dla świętości poczętego życia". W katedrze na Wawelu pojawili się politcy PiS, w tym była premier Beata Szydło.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy na Wawelu podkreślił, że niepodległość wywalczona dokładnie przed 102 laty jest "zbiorowym wysiłkiem zbiorowym żołnierzy, oficerów, a także wielkich polityków, których dziś uważamy za ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa".

- Wiele różniło ich między sobą - w programach, w osobistej wrażliwości, w wizjach. Ale łączyło ich jedno, miłość do Polski. Wiedzieli, że trzeba pokonywać wszystkie różnice, jakie są między nimi, by Polska zmartwychwstała - mówił abp Marek Jędraszewski w trakcie mszy w katedrze na Wawelu.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek

Jędraszewski o protestach po wyroku TK. "Bluzgami okłada się nasz piękny język"

W kazaniu Jędraszewski nawiązał też do protestów, których uczestnicy już od kilkunastu dni głośno wyrażają swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. - Mamy jakże bolesne doświadczenia trudności, w jakich się znaleźliśmy: pandemia; próby wprowadzenia do Polski antychrześcijańskiej, neo-marksistowskiej kultury, pogarda dla świętości poczętego życia - mówił metropolita krakowski, cytowany przez Archidiecezję Krakowską.

Jędraszewski w odniesieniu do protestów po decyzji TK wskazywał też:

Bluzgami okłada się nasz piękny język, gdy są ataki na kościoły i narodowe świętości, gdy absolutyzuje się wolność aż po anarchię. W gruncie rzeczy po to, by komuś innemu na nowo oddać władanie nad Polską. Tak lekko i bez refleksji chcą zrezygnować z niepodległości, dla której tak wielu cierpiało, ginęło, modliło się!

Jak informuje "Wyborcza Kraków", w mszy odprawionej w katedrze na Wawelu uczestniczyli ważni politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło. Kazania Jędraszewskiego wysłuchali też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Ćwik.

Metropolita podczas kazania nie odniósł się w żaden sposób do głośnego raportu Watykanu na temat krycia pedofilii w Kościele ani do doniesień na temat działań kardynała Stanisława Dziwisza, który miał brać udział w tuszowaniu polskich i światowych skandali pedofilskich w Kościele. 

Czytaj też: Protest pod kurią w Krakowie i pod domem Dziwisza. "Wyłaź, tchórzu!", "Gdzie jesteście, hipokryci?!"

Więcej o: