Protest pod kurią w Krakowie i pod domem Dziwisza. "Wyłaź, tchórzu!", "Gdzie jesteście, hipokryci?!"

"Mamy dość Don Stanislao!" - protest pod takim hasłem zorganizował Ogólnopolski Strajk Kobiet pod kurią w Krakowie. To reakcja na reportaż TVN24 o kardynale Stanisławie Dziwiszu, a także opublikowany przez Watykan raport - wynika z nich, że polski duchowny brał udział w kryciu światowych afer pedofilskich. Demonstranci spod kurii przeszli też pod jego dom z okrzykami "Dziwisz, wyłaź, tchórzu".

Po godzinie 19 pod krakowską kurią przy ulicy Franciszkańskiej 3 rozpoczął się protest pod hasłem "Mamy dość Don Stanislao!" zorganizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Kardynał Dziwisz od 2016 roku jest właśnie arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej. "Mamy dość! Ci sami, którzy cieszyli się z wyroku pseudo Trybunału, latami bronili pedofilów, czerpiąc na tym korzyści finansowe. Dziwisz się? My nie!" - wskazują organizatorki.

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

Kraków. Protest pod kurią. "Dziwisz się? My nie!", "Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek!"

"Dziwisz wiedział, nie powiedział!", "Mamy dość", "Myślę, czuję, decyduję!", "Prawa kobiet prawami człowieka!", "Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek!", "Ścigajcie biskupów, nie obywateli", "Państwo od Kościoła - zachowaj dystans!" - to niektóre ze skandowanych przez demonstrujących haseł. - Tu na Franciszkańskiej 3 dzieje się zło. Nie możemy milczeć. (...) Tyle lat pedofilii w Kościele. Tyle lat krycia tej pedofilii. Wstyd i hańba, Dziwisz! Hańba! Tyle cierpienia ofiar. Gdzie wy, ku***, jesteście, hipokryci?! - mówiła jedna z organizatorek protestu.

Pod siedzibą krakowskiej jest wielu funkcjonariuszy policji, którzy ochraniają budynek. Przed megafony wydawany jest komunikat: "Uwaga, tu policja! Mamy stan epidemii. Zgromadzenia powyżej pięciu osób są zabronione. Proszę się rozejść!".

Uczestnikom protestu wypisywane są mandaty. Transmisję z protestu przed krakowską kurią można zobaczyć poniżej:

Jak podaje "Wyborcza Kraków", sprzed siedziby krakowskiej kurii demonstranci ruszyli na ul. Kanoniczą, gdzie mieszka kard. Stanisław Dziwisz. Pod oknem kamienicy, w której znajduje się jego mieszkanie, protestuje około 600 osób. "Dziwisz, tchórzu, wyłaź!", "Dziwisz, Wojtyła, wasza era się skończyła!" - to jedne z okrzyków, które są wznoszone pod oknami arcybiskupa. 

Czytaj więcej o nowych informacjach na temat kard. Stanisława Dziwisza i raportu udostępnionego przez Watykan:

>>> Watykan publikuje raport o pedofilii, nazwisko Dziwisza pada 45 razy. McCarrick mówił mu, że jest niewinny

>>> "Don Stanislao". Nowe informacje o kard. Dziwiszu. TVN24: Krył głośne, światowe skandale pedofilskie

>>> "Jan Paweł II wiedział", "To będzie szok dla wielu Polaków". Komentarze po raporcie Watykanu

>>> Piął się w kościelnej hierarchii mimo licznych sygnałów o nadużyciach. Kim jest Theodore McCarrick?

>>> Jest treść listu wysłanego przez McCarricka do Dziwisza. "Oskarżenia mogłyby zasmucać Ojca Świętego"

>>> Tomasz Sekielski o "Don Stanislao": Wstrząsający. Właśnie dlatego powstaje film o Janie Pawle II

Więcej o: