Sondaż. Jedynie 6,4 proc. Polaków chce realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Tylko 6,4 proc. Polaków chce, aby wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został zrealizowany - wynika z badań sondażowych. Największa grupa badanych uważa z kolei, że należy powrócić do tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK.
Zobacz wideo Komorowski o wyroku TK: Opozycja powinna zostawić PiS z tym kłopotem

Sondaż dotyczący wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został przeprowadzony przez agencję badawczą SW Research na zlecenie portalu rp.pl. Ankietowani odpowiedzieli na pytanie "Jak Pani/Pana zdaniem powinien zakończyć się trwający spór o ustawę aborcyjną?". Odpowiedzi rozłożyły się w następujący sposób:

  • wyrok TK powinien zostać zrealizowany - 6,4 proc.,
  • o rozstrzygnięcie sporu należy zapytać w referendum - 23,1 proc.,
  • ustawa ws. aborcji powinna zostać zliberalizowana - 22,3 proc.,
  • należy powrócić do kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK - 36,4 proc.,
  • nie mam zdania - 11,8 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3.11-4.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Strajk kobiet - zdjęcie ilustracyjneBroniarczyk: Pomogłyśmy przy 2 tys. aborcji. Nikt nas nie ściga

Spór o aborcję. Protesty nie ustają od 22 października

Masowe protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce rozpoczęły się 22 października. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że terminacja ciąży przeprowadzana w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Z czasem protesty w sprawie aborcji przybrały charakter antyrządowy. Największym wydarzeniem był Marsz na Warszawę 30 października, w którym wzięło udział ok. 100 tys. osób. W związku z demonstracjami władze krajowe nie opublikowały wyroku TK, choć termin jego ogłoszenia minął 2 listopada. 

Europoseł Ryszard CzarneckiCzarnecki o wyroku TK: Trzeba się skupić przede wszystkim na walce z pandemią

Więcej o: