Wrocław. Sutryk poprze wniosek o odebranie Gulbinowiczowi honorowego obywatelstwa. "Czuję wściekłość"

"Czuję złość i wściekłość, że przez lata wspólnota, której jestem od dnia chrztu członkiem, oraz jej instytucjonalna struktura nie umiały skutecznie rozliczyć ludzi, którzy krzywdzili innych" - napisał w oświadczeniu prezydent Wrocławia, odnosząc się do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ws. kardynała Henryka Gulbinowicza. Jacek Sutryk zapowiedział także, że poprze wnioski o odebranie duchownemu honorowego obywatelstwa miasta.

W piątek Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że w związku z przeprowadzonym dochodzeniem kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Traci także przywilej pochówku w katedrze. Przypomnijmy, że kardynał Gulbinowicz jest oskarżany o molestowanie seksualne nastolatka. Ofiarą duchownego miał paść Przemysław Kowalczyk, znany również jako poeta Karol Chum, gdy miał 16 lat i uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownym w Legnicy.

Kardynał Henryk GulbinowiczWatykan. Kard. Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w celebracjach

"Gulbinowicz powinien stracić tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus"

Do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce odniósł się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W poniedziałek zamieścił na Twitterze oświadczenie.

Niektórzy piszą, bądź mówią, że im smutno, przykro, że to trudne. A ja czuję złość i wściekłość, że przez lata wspólnota, której jestem od dnia chrztu członkiem, oraz jej instytucjonalna struktura nie umiały skutecznie rozliczyć ludzi, którzy krzywdzili innych. To skrzywdzonych oraz poniżonych mi żal i o nich teraz myślę najmocniej. To wszystko, co się stało było, jest i będzie dla nich trudne

- napisał włodarz Wrocławia. Dodał, że "złe zachowania i przestępstwa należy piętnować i karać" i tak właśnie rozumie komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie Henryka Gulbinowicza.

Każdy z nas jest w jakimś wymiarze ułomny i niedoskonały. Jasne. Ja również. Z wszystkimi niedoskonałościami i ułomnościami trzeba walczyć i nie mogą być one dla kogokolwiek jakimkolwiek usprawiedliwieniem złych czynów. One bowiem wykluczają nas przestrzeni publicznej i wspólnoty

- podkreślił Jacek Sutryk i dodał, że o człowieku i jego życiu świadczą wszystkie jego wymiary i dopiero suma zachowań "decyduje o tym, czy jesteśmy dobrymi, czy złymi ludźmi".

W świetle ustaleń Stolicy Apostolskiej i wydanego przez Nuncjaturę komunikatu, Henryk Gulbinowicz powinien stracić tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus. Dlatego poprę wnioski złożone w tej sprawie do Rady Miejskiej Wrocławia

- podsumował swoje oświadczenie prezydent Wrocławia.

W piątek w obliczu nałożenia kar dyscyplinarnych na duchownego, oraz oskarżeń o molestowanie, Lewica chce pozbawić kardynała Henryka Gulbinowicza Orderu Orła Białego, który otrzymał w 2008 roku. Posłowie zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie duchownemu tego odznaczenia.

Kardynał Henryk GulbinowiczLewica chce odebrać kardynałowi Gulbinowiczowi Order Orła Białego

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią
Więcej o: