Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę ws. obronności. Amerykańskie dowództwo w Poznaniu
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę rozszerzającą współpracę obronną pomiędzy obu państwami.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w rozmowie z IAR powiedział, że podpisanie umowy przez prezydenta kończy drogę, która rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku. Wtedy to doszło do podpisania deklaracji o współpracy wojskowej. Kilka miesięcy później podpisano umowę o pogłębieniu tej współpracy, a 15 sierpnia tego roku minister obrony Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo podpisali kolejną odsłonę wcześniejszych deklaracji.
Uroczyste podpisanie umowy o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi zaplanowano na poniedziałkowe popołudnie. Wezmą w nim udział oprócz prezydenta także premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak, a także szef MSZ Zbigniew Rau, szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Amerykańskie dowództwo w Poznaniu
Konsekwencją ratyfikacji umowy będzie między innymi uruchomienie V Korpusu amerykańskiej armii w Poznaniu. Będzie to - jak powiedział minister Paweł Soloch - struktura dowódcza mająca wpływ na działanie amerykańskich wojsk w Europie.
W razie ewentualnego zagrożenia, dzięki dowództwu w Poznaniu będzie można szybko przyjąć w Polsce nawet kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy US Army.
Oficjalne otwarcie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Nie wiadomo na razie, czy ze względu na obostrzenia związane z pandemią w naszym kraju uroczystość będzie dostępna dla mediów.
W V Korpusie ma pracować około 200 amerykańskich żołnierzy. Dowództwo ma ściśle współpracować z polską armią w celu budowy zdolności do ewentualnego przerzutu dużych sił wojskowych na teren Polski oraz innych krajów wschodniej flanki NATO.
W ramach umowy nasz kraj z kolei zobowiązał się do wybudowania infrastruktury, która będzie zdolna do przyjęcia co najmniej 20 tysięcy żołnierzy. Do tego bazy dla bezzałogowców, magazyny sprzętu i obiekty treningowe. Wszystko, co wybuduje Polska, będzie naszą własnością, nawet gdyby amerykańscy żołnierze opuścili nasz kraj.
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
-
Seniorzy 70+ w nowym harmonogramie będą rejestrować się jako ostatni. Dworczyk wyjaśnia nam, dlaczego
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
USA. Biskupi ostrzegają przed szczepionką Johnson&Johnson. Koncern wydał oświadczenie
-
Rzeszów. Zdemolowali zabytkowy kościół i pobili proboszcza. "Widok niczym w rzeźni"
- Delegalizacja ONR. Prokuratura zleciła opinię instytutowi zarządzanemu przez byłego senatora PiS
- Prof. Gut: Poluzowanie nie jest błędem. To część ludzi zachowuje się jak po spuszczeniu z łańcucha
- Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 13 konferencja Niedzielskiego
- Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
- Czemu ludzie prezydenta Andrzeja Dudy bronią Daniela Obajtka? Z wdzięczności