Sośnierz: W walce z pandemią rząd "idzie" wariantem "szwedzkim". Nie ma strategii

Były prezes NFZ, poseł Porozumienia - Andrzej Sośnierz mówił w Radiu ZET o walce systemu ochrony zdrowia z pandemią i braku działań państwa. "Rządzący nie mają strategii do zmniejszania zakażeń koronawirusa, brakuje określonego celu w tych działaniach."

Andrzej Sośnierz w rozmowie Radia ZET przyznał, że rząd po cichu wprowadził model szwedzki w zarządzania pandemią. Poseł przyznał, że przespano wiosnę i lato i nie zorganizowano szpitali i logistyki. Budowanie szpitali tymczasowych to przejaw braku strategii.

W walce z pandemią rząd "idzie" wariantem "szwedzkim". Właściwie po cichu udając i mówiąc, że walczymy z pandemią, nie walczyliśmy z nią

- mówił były prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

Poseł zauważył, że na ostatnich posiedzeniach Sejmu posłowie nie mają czasu na zapoznanie się ze wszystkimi przepisami, nad którymi się głosuje. Sośnierz podkreślił, że proponował wzmocnienie siły państwa w walce z pandemią, ale ta propozycja nie znalazła aprobaty.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Czy potrzeba nowych obostrzeń?

KoronawirusMinister zdrowia Adam Niedzielski: Pojawia się szansa na wyhamowanie pandemii

Nowe obostrzenia

Jak stwierdził Andrzej Sośnierz, wprowadzanie nowych obostrzeń nie ma większego sensu, ponieważ będziemy musieli funkcjonować po pandemii.

To wszystko jest bardzo tajemnicze i nie wiadomo, czemu służy. W tej chwili taka zdecydowana, twarda walka z epidemią, polegająca na ograniczeniach w gospodarce już trochę mija się z celem. Zdecydowanie walczyć trzeba było na samym początku pandemii.

Poseł zaznacza, że także rozchwianie państwa przez decyzję o zakazie aborcji jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Strategią jest brak strategii

Andrzej Sośnierz podkreślił, że rząd nie ma i nie będzie miał żadnej strategii walki z koronawirusem w Polsce. Według niego państwo jest "słabe i nieprzygotowane".

Trzeba było zbudować wydolny system testowania - pobierania wymazów, począwszy od wywiadu epidemiologicznego, który jest teraz niemożliwy. Przy tym dziennym wzroście zakażeń - ponad 27 tysięcy przypadków - musielibyśmy dotrzeć do wszystkich kontaktów, to trzeba byłoby przeprowadzić wywiad z kilkuset tysiącami osób. Tego się już nie da zrobić.

Wicemarszałek Ryszard TerleckiTerlecki: Rząd świetnie przygotował się na drugą fazę pandemii

Poseł mówił o tym, że system ochrony zdrowia jest nadmiernie obciążony i niewydolny. Pytany o to czy warto wprowadzać kwarantannę i większe restrykcje odpowiedział:

Teraz jest już za późno. Trzeba było walczyć zdecydowanie na samym początku. (...) Mamy służby, które powinny funkcjonować, a nie funkcjonują jak sanepid, centra powiadamiania powiatowego. Niestety musimy pandemię przechorować. Możemy próbować zwolnić tempo, żeby służby zdrowia nie przyblokować.
Więcej o: