Posłowie Lewicy apelują do Andrzeja Dudy o odebranie Orderu Orła Białego kardynałowi Gulbinowiczowi

W 2008 roku kard. Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Kaczyńskiego. W obliczu nałożenia kar dyscyplinarnych na duchownego, oraz oskarżeń o molestowanie, Lewica chce pozbawić duchownego tego odznaczenia.

Po odebraniu kardynałowi Gulbinowiczowi insygniów biskupich przez Watykan, grupa posłów Lewicy wystąpiła z wnioskiem do Andrzeja Dudy o odebranie księdzu Orderu Orła Białego. W piątek Nuncjusz Apostolski w Polsce przekazał informacje na temat efektu postępowania toczonego wobec duchownego, które wszczęto na podstawie oskarżenia o molestowanie nastolatka:

W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich.

Wniosek Lewicy

Grupa posłów Lewicy po ogłoszeniu kary dla kardynała zdecydowała się zaapelować do prezydenta o odebranie księdzu Orderu Orła Białego.

W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół osoby kardynała Henryka Gulbinowicza, w tym coraz mocniejszych oskarżeń o molestowanie i ukrywanie pedofilów, a także decyzji Stolicy Apostolskiej o nałożeniu na kardynała sankcji dyscyplinarnych, zwracamy się do Pana Prezydenta o podjęcie działań zmierzających do odebrania mu Orderu Orła Białego

- napisano w piśmie do Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo Biedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii

Posłowie podkreślili, że w chwili odznaczenia "Prezydent Kaczyński podkreślił zasługi kardynała przed i po 1989 r. oraz zaznaczył, że wszystkie działania Księdza Kardynała wzbudzają wielki respekt i szacunek". Politycy zwrócili uwagę, że ze względu na efekt postępowania i potwierdzenie oskarżeń, kardynał nie budzi już respektu ani szacunku.

Przypominamy, że Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej i nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. Osoba kardynała Henryka Gulbinowicza niestety, nie gwarantuje podtrzymania wagi i szacunku dla najwyższego państwowego odznaczenia jakim jest Order Orła Białego, który jest dumą i dobrem wspólnym wszystkich Polek i Polaków.

Odznaczenie, na które nie zasługuje

Andrzej Duda nie ustosunkował się jeszcze do pisma, które skierowali do niego posłowie Lewicy.

Krzysztof Śmiszek, jeden z wnioskodawców napisał na Twitterze:

Z inicjatywy mojej i @JoankaSW parlamentarzyści Lewicy zwrócili się do Prezydenta @AndrzejDuda o odebranie Orderu Orła Białego kard. H. Gulbinowiczowi. To odznaczenie to duma Polek i Polaków. Nie może być dłużej szargane przez osobę, która na to nie zasługuje.

Pod pismem do prezydenta podpisali się między innymi: Krzysztof Śmiszek, Joanna Scheuring-Wielgus, prof. Joanna Senyszyn, Gabriela Morawska-Stanecka i Robert Biedroń.

Więcej o: