Niedziele handlowe 2020. Czy 8 listopada sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe 2020: czy 8 listopada to niedziela handlowa? Co z zakupami tego dnia? O wszystkim decyduje ustawa o zakazie handlu w niedziele i najnowsze rozporządzenia.

Niedziele handlowe 2020. Czy 8 listopada to niedziela handlowa?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi po wprowadzeniu ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta jedynie w nieliczne niedziele działalność handlowa może się odbywać bez ograniczeń. 8 listopada jest więc dniem niehandlowym w związku z czym na zakupy należy wybrać się najpóźniej w sobotę. Czynne mogą pozostać jedynie niewielkie sklepy osiedlowe z pracodawcą obsługującym tego dnia swoich klientów. Oprócz nich zakupy będzie też można zrobić w punktach handlowych na terenie dworców lub na stacjach benzynowych.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte na mocy ustawy, ale w praktyce obowiązują je również wchodzące w życie od soboty 7 listopada nowe rozporządzenia dotyczące walki z koronawirusem. Na terenie galerii handlowych aż do 29 listopada czynne pozostaną tylko:

  • sklepy spożywcze
  • sklepy zoologiczne
  • apteki i drogerie
  • kioski i księgarnie
  • punkty usługowe

Łódzka galeria handlowa 'Sukcesja' zostanie zamknięta 30 czerwcaNowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą czynne od soboty 7 listopada?

Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

Na kolejną niedzielę handlową poczekamy do 13 grudnia. Przed Bożym Narodzeniem będzie również można zrobić zakupy tydzień później, czyli 20 grudnia. Będą to dwie ostatnie spośród siedmiu niedziel handlowych przewidzianych na 2020 rok. 

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

Mateusz MorawieckiMorawiecki: Cały budżet państwa nakierowany jest na wyjście z tarapatów

Nowe obostrzenia w Polsce

Wprowadzone pomiędzy 7 a 29 listopada nowe zasady dotyczące m.in. handlu, stanowią dalszy ciąg ograniczeń, które tej jesienią znów obowiązują w życiu społecznym. Już 24 października czerwona strefa objęła terytorium całego kraju. Obecnie zaznacza się, że utrudnienia z pewnością nie znikną przed 29 listopada, ale w przypadku dalszego wzrostu zachorowań możliwy jest znów całkowity lockdown. Barierą wprowadzenia ''narodowej kwarantanny'' ma być sytuacja, gdy liczba przypadków stwierdzonego koronawirusa przekroczy 70-75 osób na 100 tys. Obecnie ograniczeniu podlega chociażby liczba osób w sklepach:

  • 1 osoba na 10 m2 w sklepach o powierzchni do 100 m2
  • 1 osoba na 15 m2 w sklepach o powierzchni powyżej 100m2 

Obowiązują również godziny dla seniorów: w sklepach pomiędzy 10.00 a 12.00 mogą przybywać oprócz obsługi wyłącznie klienci powyżej 60. roku życia. Osoby starsze są jednocześnie proszone o pozostanie w domu. 

Bardzo ważne jest też stosowanie zasad związanych z dystansem społecznym:

Zobacz też: Nowe obostrzenia. Limit osób w kościołach. Ilu wiernych weźmie udział w liturgii?

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: