Rada Europy alarmuje: Sytuacja w Polsce ma negatywny wpływ na życie osób LGBT

Członkowie misji Rady Europy podnoszą, że w Polsce łamane są prawa mniejszości. Stwierdzili, że obecna sytuacja w kraju ma negatywny wpływ na życie osób LGBT.
Zobacz wideo Imiona ofiar homofobii na budynku MEN. Komentuje wicerzecznik PiS

Delegacja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy zajęła się tematem łamania praw osób LGBT w Polsce na wniosek posłanki Hanny Gill-Piątek (Polska 2050) i posła Krzysztofa Śmiszka (Lewica). Ze względu na epidemię koronawirusa eksperci zbierali informacje na ten temat za pośrednictwem wideokonferencji. Rozmawiali oni m.in. z działaczami organizacji pozarządowych, samorządowcami, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ale także z przedstawicielami ministerstwa rodziny - pisze Wirtualna Polska

Delegaci Rady Europy: Samorządy odgrywają kluczową rolę w promowaniu dialogu

Wnioski delegatów są niepokojące. W raporcie wskazali, że dostrzegają "negatywny wpływ obecnej sytuacji w Polsce na życie członków tej [LGBT - red.] społeczności". Stwierdzili także, że "kluczową rolę w zapewnieniu obywatelom ich praw, a także w promowaniu dialogu i porozumienia" odgrywają samorządy. Przypomnieli przy tym, że radni z różnych regionów przyjmowali homofobiczne uchwały.

"Orientacja seksualna stała się polaryzującą kwestią w polskim społeczeństwie; w coraz większym stopniu znajduje to również odzwierciedlenie w działaniach władz lokalnych i regionalnych, z których część przyjęła rezolucje i deklaracje dotyczące tzw. »ideologii LGBT«, a także karty rodziny" - czytamy w raporcie, którego fragmenty cytuje brytyjski portal thegayuk.com.

Pełny raport z prac delegatów Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy ma zostać opublikowany na początku 2021 roku - informuje RMF FM

Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych to organ doradczy, reprezentujący władze lokalne i regionalne członków Rady Europy. Instytucja ta ma za zadanie zagwarantować rzeczywisty udział władz lokalnych i regionalnych w procesie jednoczenia Europy i pracach Rady Europy. Kongres prowadzi działania zmierzające do upowszechnienia demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmocnienia współpracy granicznej i międzyregionalnej.

Więcej o: