Bydgoszcz. Ofiara molestowania otrzyma 350 tys. zł zadośćuczynienia. Zapłacą zakon i były duchowny

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zasądził 350 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz mężczyzny, który jako chłopiec był molestowany przez zakonnika. Zakon oraz były duchowny mają pokryć tę kwotę solidarnie.
Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

Sprawa dotyczy ministranta z Pakości, który był molestowany seksualnie przez zakonnika Krzysztofa P., szerzej znanego jako ojciec Seweryn. Portal bydgoszcz.naszemiast.pl informuje, że mężczyzna wykorzystywał chłopca w latach 2002-2006, nakłaniając go do "innej czynności seksualnej" nawet kilka razy w tygodniu. Na komputerze zakonnika znaleziono także dziecięcą pornografię. 

Inowrocławski Sąd Rejonowy skazał Krzysztofa P. w 2009 roku. Mężczyzna usłyszał wyrok 4,5 roku więzienia, otrzymał także 10-letni zakaz pracy z nieletnimi. Po zapadnięciu prawomocnego wyroku został wydalony ze wspólnoty zakonnej na mocy papieskiego dekretu.

Molestowany przez zakonnika chciał 5 mln odszkodowania i dożywotnią rentę

Mężczyzna, który był wykorzystywany przez Krzysztofa P. jako chłopiec, domagał się przed sądem cywilnym kwoty 3 milionów złotych od zakonu franciszkanów i 2 milionów złotych od sprawcy. Chciał także 2,5 tysiąca złotych dożywotniej renty miesięcznie. 3 listopada zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy we wtorek zasądził 350 tysięcy złotych zadośćuczynienia od zakonu franciszkanów i byłego zakonnika. Dom Zakonny Braci Mniejszych w Pakości i były franciszkanin mają zapłacić zasądzoną kwotę solidarnie.

- W zakresie kwoty trudno mi się wypowiadać. Wiadomo, że zawsze to są kategorie w jakimś sensie ocenne, nigdy żadna kwota nie będzie adekwatna i wystarczająca w tego typu przypadkach. Natomiast oczywiście ostateczna decyzja co do ewentualnego zaskarżenia wyroku bądź jego zakresu będzie należała do samego powoda - w rozmowie z TVP skomentował adwokat Jarosław Ślachciak.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. 

Więcej o: