Kurator oświaty ostrzega nauczycieli w sprawie protestów. W liście zacytował Don Vasyla

Dolnośląski kurator oświaty postanowił wydać specjalny list, w którym stanowczo zareagował na ostatnie protesty w Polsce, wywołane kontrowersyjnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W jego treści odniósł się do nauczycieli, którzy nie powinni protestować nawet w prywatnym czasie, a ponadto odwołał się do... piosenki Don Vasyla.

Decyzja ta spotkała się z olbrzymim niezadowoleniem społeczeństwa. Protesty wynikające z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji organizowane są od 22 października w całej Polsce, ale także w wielu innych miastach na całym świecie.

Techno blokada w Gdyni. Protest kobiet po wyroku Trybunalu Konstytucyjnego zaostrzajacym prawo aborcyjnePomorska kurator oświaty wzywa "do zdecydowanej reakcji na oburzające wydarzenia"

Kurator oświaty radzi nauczycielom dyskrecję w wyrażaniu poglądów. "Internet nie śpi"

Swój komentarz do konfliktowej sprawy postanowił wygłosić Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator światy. W skierowanym do dyrektorów szkół i nauczycieli liście zaznaczył, że jest "smutny i zatroskany" rozwojem epidemii, a także "wielotysięcznymi protestami".

W argumentacji Kowalczyk wskazał, że według niego inicjatorem i koordynatorem manifestacji i protestów jest "radykalna lewicowa organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet". "Nie bacząc na zagrożenie epidemiczne do protestów nawołują i w nich uczestniczą partie opozycji, która ongiś sama siebie nazwała totalną" - czytamy dalej.

Kurator oświaty oświadczył ponadto, że nieobecność nauczycieli i uczniów podczas zajęć lekcyjnych, wynikająca z udziału w protestach "w żadnym wypadku nie będzie usprawiedliwiana". Kowalczyk zaapelował również o "rozważne, powściągliwe zachowanie także poza godzinami pracy, w tym przestrzeni wirtualnej", ponieważ "internet nie śpi i nie zapomina".

Cytat z piosenki Don Vasyla. Kolejna kontrowersyjna decyzja kuratora

Największym zaskoczeniem może być jednak końcówka listu, w którym dolnośląski kurator oświaty pokusił się na zacytowanie fragmentu piosenki Don Vasyla. "Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno słońce nad nami' – jak śpiewa Don Vasyl i jego romski zespół. Jedna jest Polska" - napisał.

Strajk kobiet. Muzeum Gdańska zbiera transparenty, flagi i zdjęcia z protestówStrajk kobiet. Muzeum Gdańska zbiera transparenty, flagi i zdjęcia z protestów

Roman Kowalczyk w przeszłości kilkukrotnie dokonywał kontrowersyjnych decyzji. W 2018 roku wysłał zaproszenie do dyrektorów wszystkich podległych mu placówek oświatowych w celu śpiewania pieśni patriotycznych. Obecność na tym wydarzeniu miała być obowiązkowa.

Zobacz wideo Morawiecki apeluje do protestujących i opozycji: Proszę o to, abyśmy usiedli do rozmów
Więcej o: