Sondaż o aborcji. 78 proc. wyborców Konfederacji za usunięciem ciąży z powodu wad letalnych

Z najnowszego sondażu zleconego przez RMF FM i "DGP" wynika, że blisko 24 proc. Polaków popiera prawo do aborcji w przypadku, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka. Z tej grupy tylko 18 proc. to wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Sondaż United Surveys przeprowadzono na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankietowani zostali zapytani o to, w jakich przypadkach ich zdaniem prawo powinno dopuszczać legalne przerwanie ciąży. Najwięcej, bo 87,70 proc. badanych odpowiedziało, że gdy ciąża zagraża życiu matki.

Zobacz wideo Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Sondaż. 87,70 proc. badanych popiera aborcję, gdy ciążą zagraża życiu matki. Najwięcej wskazań u osób w wieku 18-29 oraz powyżej 70 lat

Na kolejnych miejscach znalazły się następujące przesłanki:

  • ciąża jest wynikiem gwałtu (82,10 proc.),
  • ciąża zagraża zdrowiu matki (79 proc.),
  • ciążą jest wynikiem kazirodztwa (77 proc.),
  • w sytuacji, gdy dziecko urodzi się z poważnymi wadami (74,60 proc),
  • gdy życie dziecka jest zagrożone (69,10 proc.),
  • gdy dziecko urodzi się z poważnymi wadami z wyłączeniem zespołu Downa (65,50 proc.),
  • gdy matka jest niepełnoletnia (24,30 proc.),
  • gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka (23,70 proc.),
  • gdy matka jest w trudnej sytuacji osobistej (23,30 proc.),
  • gdy matka jest w złej sytuacji materialnej (21,60 proc.).

Aborcja, gdy ciąża zagraża życiu matki, otrzymała najwięcej wskazań respondentów. Aż 94 proc. osób w wieku 18-29 oraz 70 lat i więcej wybrało właśnie te przesłanki. Poparcie dla tej przesłanki wskazało najwięcej osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu zagłosowały na PSL-Kukiz'15 (96 proc.). Dalej uplasowali się wyborcy Lewicy (93 proc.), Koalicji Obywatelskiej (91 proc.), PiS/Zjednoczonej Prawicy (77 proc.) i Konfederacji (75 proc.). Aborcję z powodu zagrożenia dla zdrowia matki najliczniej poparli wyborcy PSL-Kukiz'15 (97 proc.), a najmniej wyborcy PiS (64 proc.).

Aborcja z powodu poważnych wad płodu: 78 proc. wyborców Konfederacji i tylko 57 proc. wyborców PiS

W ankiecie sprawdzono też poparcie dla aborcji w sytuacji, gdy badania wykażą, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami. W 100 proc. poparcie dla tej przesłanki wyrazili renciści oraz osoby niewierzące. Za tą przesłanką opowiadają się w największym stopniu wyborcy KO (85 proc.), PSL-Kukiz'15 (81 proc.), Konfederacji (78 proc.) i Lewicy (73 proc.), a w najmniejszym zwolennicy PiS (57 proc.).

Aborcję, gdy ciążą jest wynikiem gwałtu poparło 90 proc. respondentów deklarujących głosowanie na Lewicę, 86 proc. wyborców KO i PSL, 70 proc. zwolenników Konfederacji i ponownie najmniej 65 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

Usunięcie ciąży w sytuacji, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka, popiera 51 proc. wyborców Lewicy, 26 proc. respondentów za KO, 18 proc. zwolenników PiS, 15 proc. wyborców PSL-Kukiz'15 i 11 proc. sympatyków Konfederacji.

Tylko 13 proc. Polaków popiera wyrok TK. Termin jego publikacji minął 2 listopada

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że jedynie 13 proc. Polaków popiera wyrok Trybunału Konstytucyjnego, według którego aborcja z przesłanek embriopatologicznych jest niezgodna z konstytucją. 70,7 proc. badanych oceniło orzeczenie TK negatywnie. Zdania na ten temat nie posiada 16,1 proc. ankietowanych.

Protesty w sprawie wyroku TK organizowane są od czwartku 22 października. Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Legislacji wyrok powinien zostać ogłoszony w Dzienniku Ustaw do 2 listopada - tak się jednak nie stało.

Więcej o: