Sondaż United Surveys przeprowadzono na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ankietowani zostali zapytani o to, w jakich przypadkach ich zdaniem prawo powinno dopuszczać legalne przerwanie ciąży. Najwięcej, bo 87,70 proc. badanych odpowiedziało, że gdy ciąża zagraża życiu matki.
Na kolejnych miejscach znalazły się następujące przesłanki:
Aborcja, gdy ciąża zagraża życiu matki, otrzymała najwięcej wskazań respondentów. Aż 94 proc. osób w wieku 18-29 oraz 70 lat i więcej wybrało właśnie te przesłanki. Poparcie dla tej przesłanki wskazało najwięcej osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu zagłosowały na PSL-Kukiz'15 (96 proc.). Dalej uplasowali się wyborcy Lewicy (93 proc.), Koalicji Obywatelskiej (91 proc.), PiS/Zjednoczonej Prawicy (77 proc.) i Konfederacji (75 proc.). Aborcję z powodu zagrożenia dla zdrowia matki najliczniej poparli wyborcy PSL-Kukiz'15 (97 proc.), a najmniej wyborcy PiS (64 proc.).
W ankiecie sprawdzono też poparcie dla aborcji w sytuacji, gdy badania wykażą, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami. W 100 proc. poparcie dla tej przesłanki wyrazili renciści oraz osoby niewierzące. Za tą przesłanką opowiadają się w największym stopniu wyborcy KO (85 proc.), PSL-Kukiz'15 (81 proc.), Konfederacji (78 proc.) i Lewicy (73 proc.), a w najmniejszym zwolennicy PiS (57 proc.).
Aborcję, gdy ciążą jest wynikiem gwałtu poparło 90 proc. respondentów deklarujących głosowanie na Lewicę, 86 proc. wyborców KO i PSL, 70 proc. zwolenników Konfederacji i ponownie najmniej 65 proc. sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.
Usunięcie ciąży w sytuacji, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka, popiera 51 proc. wyborców Lewicy, 26 proc. respondentów za KO, 18 proc. zwolenników PiS, 15 proc. wyborców PSL-Kukiz'15 i 11 proc. sympatyków Konfederacji.
W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że jedynie 13 proc. Polaków popiera wyrok Trybunału Konstytucyjnego, według którego aborcja z przesłanek embriopatologicznych jest niezgodna z konstytucją. 70,7 proc. badanych oceniło orzeczenie TK negatywnie. Zdania na ten temat nie posiada 16,1 proc. ankietowanych.
Protesty w sprawie wyroku TK organizowane są od czwartku 22 października. Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Legislacji wyrok powinien zostać ogłoszony w Dzienniku Ustaw do 2 listopada - tak się jednak nie stało.