Strajk kobiet nie ustaje. W całej Polsce odbędą się kolejne manifestacje i blokady dróg

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji embriopatologicznej przybierają na sile. Organizatorzy stworzyli mapę, na której zaznaczają, w których miejscach odbędą się manifestacje.

Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji dzieci z wadami letalnymi. Jednak Ogólnopolski Strajk Kobiet nie przestaje działać. Na poniedziałek zapowiedziano blokady dróg w największych miastach.

Kluczowe propozycje działań na przyszły tydzień: - poniedziałek – blokady miast, które będą trwały przynajmniej do czasu wycofania się PiS z zakazu aborcji - środa i inne dni – łańcuch solidarności, czyli wsparcie mobilne – wyjazdowe i w mediach i social mediach dla inicjatorek protestów na podstawie mapy represji (mapy miejsc, w których policja/ prokuratura nękają inicjatorki protestów)

- napisali organizatorzy na Facebooku.

Blokada dróg w całej Polsce

Korzystając z mapy stworzonej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, można zarejestrować wydarzenie lub sprawdzić, czy w naszym mieście będzie odbywał się strajk. Na poniedziałek zapowiedziano blokady w między innymi: Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Legnicy, Rybniku, Trzebnicy i Węgorzewie. Uczestnicy regularnie dodają nowe wydarzenia, dlatego organizatorzy zachęcają do regularnego sprawdzania strony internetowej.

Zobacz wideo Ścigaj: Wzięcie odpowiedzialności za decyzję o aborcji to sprawa kobiety

"Państwo nie działa"

W niedzielę odbyło się posiedzenie rady konsultacyjnej Strajku Kobiet. Organizatorki na niedzielnej konferencji prasowej mówiły, że rządzący "nie mają żadnego połączenia z tym, co się dzieje w społeczeństwie", a państwo "nie działa". Podczas zebrania wyłoniono główne postulaty oraz obszary działań ruchu społecznego. Stały skład rady nie został jeszcze ustalony, do ruchu dołączają kolejni członkowie.

Rada ma pracować nad tym, aby głosy masowych protestów w Polsce (...) zebrać i uporządkować. Tak, aby żaden głos nie zginął

- mówiła Marta Lempart.

Więcej o: