Terenowe oddziały rządowej agencji odkupią kwiaty od handlarzy. "Zrefundujemy też koszty samorządów"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy. Zgodnie z jego deklaracją, "terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami". Szef rządu dodał, że z funduszu Covid zrefundowane zostaną też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

Mateusz Morawiecki dwa dni przed obchodami Wszystkich Świętych poinformował, że cmentarze zostaną zamknięte przez najbliższe dni. Rada Ministrów przygotowuje program odszkodowań dla firm, które ucierpią przez zamknięcie cmentarzy.

Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.
Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię

- napisał premier na Facebooku. 

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że rząd kończy prace nad zasadami pomocy dla branż, które ucierpiały w wyniku trzydniowego zamknięcia cmentarzy. Ze względu na zagrożenie epidemiczne od soboty do poniedziałku włącznie obowiązuje zakaz wstępu na nekropolie.

Odszkodowanie od rządu

Jak powiedział Polskiemu Radiu Müller, tematowi rekompensat dla sprzedawców przy cmentarzach będzie poświęcone popołudniowe posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dzisiaj te kwestie zostaną dopracowane i zakomunikowane. Oczywiście pomoc dla poszczególnych sprzedawców będzie udzielona, ale jej zasady zostaną opublikowane w taki sposób, aby osoby, które rzeczywiście ponoszą straty w tych trzech konkretnych dniach - bo oczywiście w następnych dniach sprzedaż będzie możliwa w sposób normalny - otrzymały stosowne zwroty lub rekompensaty

- poinformował rzecznik rządu.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie

Debata nad pracą samorządów

Rządowy sztab kryzysowy omówi też bieżącą sytuację epidemiczną oraz stan przygotowania szpitali tymczasowych na terenie całego kraju. Wcześniej, bo o 16:30, zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tematem rozmów będzie między innymi praca zdalna urzędów.

Chcemy wspólnie wypracować takie standardy, które pozwolą w jak najmniejszy sposób generować mobilność pracowników polskich urzędów centralnych i samorządowych. Ale chcemy wypracować te standardy razem z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu. Podczas spotkania będą też omówione bieżące sprawy związane z walką z epidemią

- zapowiedział Piotr Müller.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, powinni pracować zdalnie. Szef rządu zachęcał też przedsiębiorców, by w swoich firmach wprowadzali niestacjonarny tryb pracy.

Więcej o: