Zamknięcie cmentarzy. Prezydenci mówią o stratach handlarzy i miast. "To kpina z Polek i Polaków"

Rada Ministrów w piątek ogłosiła zamknięcie cmentarzy na najbliższe dni. Parę tygodni wcześniej politycy i media zapewniały, że taka decyzja nie zostanie podjęta. Skutki zamkniętych cmentarzy wywołały oburzenie między innymi Rafała Trzaskowskiego, Jacka Jaśkowiaka i Michała Szczerby.

W związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem rząd w piątek podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy na najbliższe dni.

Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień poprzedzający, jak i we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte

- ogłosił w piątek Mateusz Morawiecki.

Zamknięte cmentarze

Premier przekonywał, że decyzja została podjęta tak późno ze względu na to, że Rada Ministrów spodziewała się spadku fali pandemii.

Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób. Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć

-dodał premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w takim wypadku "tradycja jest mniej ważna niż życie". Zaznaczył, że dzień Wszystkich Świętych jest głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji i ta decyzja wiąże się z "ogromnym smutkiem i przygnębieniem", ponieważ także rządzący nie będą mogli odwiedzić swoich zmarłych na grobach.

Ta decyzja to "kpina"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował decyzję Rady Ministrów na swoim profilu na Twitterze:

1 mln zł kosztowało Warszawę przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina.
Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie

Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba zwrócił uwagę na koszty, jakie poniosą handlarze z powodu zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Z dnia na dzień rządowy zakaz wstępu na cmentarze to dramat handlujących. Czekali na ten dzień. Wzięli kwiaty na kredyt. Dziś myślą o odebraniu siebie życia. Okażmy im solidarność. Jutro podjadę pod cmentarz i kupię kilka chryzantem w doniczkach. Zawiozę je na groby we wtorek.

Tłumy na cmentarzu

Zaraz po ogłoszeniu decyzji rządu tłumy wyruszyły na groby, aby odwiedzić swoich bliskich przed zamknięciem cmentarzy.

Takie oświadczenie przedstawiła na swoim profilu Konfederacja:

Dzisiejsza decyzja rządu PiS, by od jutra zamknąć cmentarze, była nie tylko skandaliczna. Była też potwornie GŁUPIA! Właśnie w wielu miastach trwa kompletny chaos. Ludzie usłyszeli, że od północy nie będzie można wejść na cmentarze, więc... tłumnie ruszyli na groby bliskich.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak również odwiedził cmentarz jeszcze przed zamknięciem. Na swoim profilu na Facebooku oświadczył:

W imieniu Starosty, Marszałka Województwa oraz Wojewody złożyłem kwiaty na grobach zasłużonych dla miasta i regionu. Zwykle robiliśmy to wspólnie 1 listopada. Teraz wiemy już, że byłoby to niemożliwe. Zamknięcie cmentarzy tuż przed świątecznym weekendem to skrajna nieodpowiedzialność rządu. To kpina z Polek i Polaków. To straty dla ludzi, którzy kupili wieńce na groby bliskich, dla właścicieli stoisk przy cmentarzach oraz dla samorządów, które poniosły koszty m.in. zmiany organizacji ruchu. Sposób działania decydentów pokazuje, że w tak trudnym czasie, jak obecnie, mamy najsłabszy w Europie i najgorszy w historii Polski rząd. Konsekwencją są kolejne rekordy zakażeń.

Rekompensata dla handlowców

Mateusz Morawiecki zapowiedział rekompensaty pieniężne przewidziane dla przedsiębiorców, którzy z powodu zamknięcia cmentarzy poniosą straty:

W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Decyzję o przyznaniu rekompensat potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy

- oświadczył Piotr Müller.

Więcej o: