Mobilizacja WOT. Żołnierze otrzymają wezwania do stawienia się w swoich jednostkach

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają powiadomienie o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej - poinformował płk. Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Wezwanie związane jest ze zwiększonym zaangażowaniem terytorialsów w walkę z koronawirusem.

- Już dzisiaj (30 października – red). wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej - przekazał rzecznik prasowy WOT.

Koronawirus w Polsce. Żołnierze WOT będą pobierać materiał do badań oraz wykonywać wstępną segregację pacjentów

W czwartek (29 października) resort zdrowia poinformował o ponad 20 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W planach operacyjnych WOT, taki poziom zakażeń został zdefiniowany jako "trigger", który uruchamia przejście formacji do działań przeciwepidemiologicznych o dużej intensywności.

Żołnierze WOT zostaną wprowadzenie do wszystkich szpitali, gdzie będą się zajmować wstępną segregacją pacjentów. Tzw. triaż terytorialsi wykonują już w 262 placówkach. WOT-owcy zostaną również skierowani do punktów wymazowych, gdzie będą zajmować się pobieraniem materiału biologicznego na badania. Obecnie zajmują się tym w 225 punktach.

Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamieniać się w centra szczepień – przekazał rzecznik prasowy WOT, dodając, że terytorialsi zaangażują się również w budowę szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. WOT zajmie się zapewnieniem i utrzymaniem zasilania awaryjnego z elektrowni polowych o dużej mocy.

WOT-owcy sprawdzą, czy zakażeni przestrzegają kwarantanny?

Zwiększona aktywność WOT-u wiążę się z zapowiedziami ministra obrony narodowej o zwiększeniu aktywności wojska w walce z koronawirusem do 20 tys. żołnierzy. Część z nich będą stanowić terytorialsi.

Równolegle do zwiększenia się obowiązków żołnierzy WOT, przeprowadzane będą szkolenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy oraz pobierania materiału biologicznego. Na tę chwilę 2159 żołnierzy WOT jest przeszklonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a 500 przeszkolono w zakresie pobierania wymazów.

- Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa – przekazał rzecznik WOT.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce
Więcej o: