Olsztyn. 14-latka może trafić przed sąd rodzinny za organizację protestu w ramach strajku kobiet

Wśród uczestników protestu organizowanego przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego znalazła się m.in. 14-latka. Dziewczyna może być posądzona o współorganizację nielegalnego protestu, a jej sprawa trafić przed sąd.

W ubiegły czwartek TK wydał kontrowersyjny wyrok dotyczący aborcji. Spotkał się on z olbrzymim niezadowoleniem ze strony wielu Polaków, co przerodziło się w masowe protesty w całym kraju. Jeden z nich, organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, odbył się w Olsztynie.

Kościół świętego Aleksandra. Protesty po decyzji TK Warszawa. Prokuratorka broniła kościoła na Placu Trzech Krzyży

Olsztyn. "Policyjna łapanka" po opuszczeniu protestu. Wśród zatrzymanych 14-latka

Lokalny portal tko.pl poinformował, że wśród manifestujących w Olsztynie znalazła się 14-latka, którą funkcjonariusze wylegitymowali. Informację o tej sytuacji przekazał serwisowi inny z manifestujących, który miał być naocznym świadkiem "policyjnych łapanek".

"Młodzi ludzie, po tym jak wiele osób opuściło protest, zaczęli chodzić olsztyńskimi chodnikami. Nawet krzyczeli do siebie, aby zachować odstęp! To policji nie wystarczało - podjeżdżali grupkami radiowozów i zaczęli gonić protestujących. Wiem o wielu niepełnoletnich, których w taki sposób złapali. Nawet 14-letnią dziewczynkę" - napisał jeden z czytelników portalu.

Olsztyn. Policja potwierdza wylegitymowanie 14-letniej uczestniczki protestu

Olsztyńska policja potwierdziła jedynie wylegitymowanie nastolatki, a nie jej zatrzymanie. - Pośród uczestników protestu wylegitymowano 14-letnią dziewczynę. Notatka służbowa z tej interwencji zostanie przekazana do sądu rodzinnego do rozpatrzenia pod kątem współorganizowana nielegalnego zgromadzenia, a także zajęcia pasa drogowego - powiedział podkom. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KMP w Olsztynie w rozmowie z tko.pl.

Donald Tusk otrzymał list i gwiazdkę w sprawie Brexitu. Tusk pokazał transparent z protestu. "Kot może zostać, ale reszta..."

Wobec 14-letniej uczestniczki protestu w Olsztynie zostaną zastosowane środki łagodzące. Powodem tego jest chęć współpracy z policją, a także zachęcanie pozostałych uczestników protestu do zwolnienia jezdni i przejścia na chodnik.

Zobacz wideo „To, co się dzieje na ulicach, nie jest tylko wynikiem postanowienia wydanego przez TK”
Więcej o: