W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, zgodnie z którym aborcja dokonana z powodu przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z konstytucją. W sprzeciwie wobec tego stanowiska, w całej Polsce organizowane są protesty, nierzadko przyciągające kilkudziesięciotysięczne tłumy.
W związku z epidemią koronawirusa dopuszczalne jest organizowanie zgromadzeń, w których uczestniczy do pięciu osób. W środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski wysłał wytyczne dla prokuratorów generalnych, które zawierają instrukcje postępowania śledczych z organizatorami strajków. Prokuratura chce nawet 8 lat więzienia dla organizatorów. "Polecam niezwłoczne informowanie Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej o każdym zarejestrowanym postępowaniu, którego przedmiotem jest sprowadzenie, w związku z odbywającymi się obecnie nielegalnymi zgromadzeniami, niebezpieczeństwa dla życia i lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach"- czytamy w piśmie, do którego dotarł dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.
Co więcej, w trakcie manifestacji dochodziło do aktów przemocy wobec strajkujących - kilka takich incydentów miało miejsce w środę we Wrocławiu.
Jak ustalił TVN24, w środę Joanna Bitner, prezeska Sądu Okręgowego w Warszawie, wydała zarządzenie, w którym zwróciła się do sędziów sądów rejonowych o podjęcie "działań mających na celu zwiększenie możliwości rozpoznania wzmożonego wpływu wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych, takich jak tymczasowy areszt czy zażaleń na zatrzymanie oraz spraw w postępowaniu przyśpieszonym karnym i wykroczeniowym". Jak wynika z dokumentu, ów "wzmożony wpływ" ma trwać od 30 października do 14 listopada.
Choć w dokumencie nie wspomina się bezpośrednio o protestach, to można przypuszczać się, że SO rozpoczął już przygotowania do zwiększonej liczby postępowań w związku z manifestacjami organizowanymi po wyroku TK.
Zgodnie z zarządzeniem prezeski SO, by skutecznie realizować wymienione w piśmie zadania, sądy powinny wyznaczyć większą liczbę sędziów dyżurnych, wykonujących obowiązki również w dni wolne od pracy oraz poza godzinami urzędowania sądów. Bitner poprosiła też o "zapewnienie jak najpełniejszej obsady sędziów pionów karnych w czasie urzędowania sądów".
Na mocy zarządzenia wprowadzono też listę sądów rejonowych, które miałyby rozpatrywać wnioski o tymczasowy areszt w sytuacji, w której sąd właściwy do tego miejscowo nie będzie w stanie rozpatrzyć ich w przewidzianym terminie. Jak przewiduje bowiem prezeska SO w Warszawie, w kolejnych dniach liczba takich wniosków może bowiem okazać się zbyt duża jak na możliwości poszczególnych sądów.