Niedziele handlowe 2020. Czy 1 listopada sklepy są otwarte?

Niedziele handlowe 2020. Czy 1 listopada można skorzystać z zakupów w punktach handlowych? Które spośród nich będą czynne? Podpowiadamy.

Niedziele handlowe 2020. Czy 1 listopada to niedziela handlowa?

Terminarz dni świątecznych, w które wszystkie sklepy mogą być czynne jest podporządkowany ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta. Zgodnie z jej zapisami tylko wybrane niedziele w ciągu całego roku figurują jako dni handlowe. 1 listopada 2020 roku sklepy są z zasady zamknięte. W pierwszym rzędzie zakaz ten obowiązuje sklepy wielkopowierzchniowe, w których Polacy coraz częściej robią zakupy. W najbliższą niedzielę nie uda się jednak zrobić ich także w punktach handlowych znajdujących się na terenie galerii handlowych. 

Ustawa o zakazie handlu umożliwia jednak otwarcie niewielkich sklepów osiedlowych - za każdym razem za kasą musi jednak stanąć ich właściciel, nie zaś etatowi pracownicy. Podróżujący mogą ucieszyć się tym, że czynne będą także sklepiki na dworcach, co przy wzmożonym ruchu z okazji Wszystkich Świętych może być bardzo pomocne. Czynne mogą być też punkty pocztowe i stacje benzynowe.

Niedziela handlowa - ile w 2020 r. takich dni jeszcze zostało?

W 2020 r. wyznaczone zostało zaledwie siedem niedziel handlowych. Pięć spośród nich już minęło - ostatnia w sierpniu. Terminarz ustalony w zgodzie ze wspomnianą ustawą o zakazie handlu przewiduje, że zakupy będziemy mogli zrobić w niedzielę jeszcze tylko dwukrotnie - 13 i 20 grudnia. Takie terminy pojawiły się z uwagi na bliskość Bożego Narodzenia - pojawi się więc okazja do spokojnego zrobienia zakupów w czasie wolnym. 

Niedziel handlowe 2020Niedziel handlowe 2020 fot. AG

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności podczas robienia zakupów

Sytuacja epidemiologiczna w kraju staje się coraz trudniejsza - dobowe liczby zachorowań przekraczają nawet 20 tys. osób. Pomimo tego jesteśmy zmuszeni do robienia zakupów, ale obowiązują nas specjalne zasady bezpieczeństwa. Cały kraj znajduje się w czerwonej strefie, zamknięto też lokale gastronomiczne. W sklepach może być 1 osoba na 15 m2 w sklepach powyżej 100 m2 i 5 osób na kasę w mniejszych. W godzinach 10-12 obowiązują godziny tylko dla seniorów. Zachęca się jednak, aby osoby starsze w miarę możliwości pozostawały w domu wyręczane przez rodzinę, znajomych lub wolontariuszy. 

Trzeba pamiętać o:

  • dystansie społecznym przynajmniej 1,5 m
  • zasłanianiu ust i nosa 
  • częstej dezynfekcji rąk

30 października premier poinformował także o zamknięciu cmentarzy 31 października oraz 1 i 2 listopada. 

Zobacz wideo Oko na świat. Czy Chiny zostaną gospodarczym zwycięzcą pandemii?
Więcej o: