1 listopada inny niż zawsze. Nie będzie mszy i procesji na Wszystkich Świętych

Niepokojąca sytuacja związana z rozwojem epidemii koronawirusa spowodowała, że w tym roku nie odbędą się msze św. i procesje na cmentarzach. Biskupi z poszczególnych diecezji wydali dekrety, zgodnie z którymi eucharystię będą sprawowane w świątyniach. Rzecznik KEP apelował jednocześnie, aby wizyty na grobach rozłożyć na przed i po 1 listopada.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak w programie "Nowy Dzień z Polsat News" wydał zalecenia względem nadchodzącego okresu. - Księża biskupi apelują, by w tym roku, ze względu na bardzo trudną sytuację pandemii, bardzo na siebie uważać, unikać zgromadzeń, by 1 listopada niekoniecznie udawać się na cmentarz - powiedział.

Adam Niedzielski Minister Niedzielski: Nie zamkniemy cmentarzy 1 listopada

Apel o rozłożenie wizyt na cmentarzach na kilka dni. Odbiorcami szczególnie osoby starsze

W dalszej części wypowiedzi ks. Gęsiak apelował, aby wizyty na cmentarzach rozłożyć na większą liczbę dni. - Księża biskupi apelują szczególnie do osób starszych, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane z zakażeniem wirusem, by te osoby może w ogóle zostały w domach - dodał.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że pamięć o osobach, które odeszły można wyrazić w inny sposób i w innych warunkach. - Modlitwa za zmarłych również może odbyć się w domu, zwłaszcza, że sytuacja zewnętrzna, sytuacja pandemiczna jest bardzo niepokojąca. Widzimy te drastycznie rosnące słupki zakażeń. To się nie bierze znikąd, to efekt tego, że się przemieszczamy. Prośba o zachowanie wszystkich norm sanitarnych, wszystkich bardzo trudnych restrykcji, które obowiązują - zapewnił.

Abp Gądecki apeluje do wiernych o rozważenie rezygnacji z mszy

Sytuacja epidemiologiczna spowodowała również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, tegoroczny odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc, a nie jedynie przez pierwsze osiem dni listopada.

Cmentarz (zdjęcie ilustracyjne) Dworczyk o 1 listopada: Nie mamy planów zamykania cmentarzy

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki również apelował do wiernych, aby odwiedzali swoich bliskich na cmentarzach indywidualnie i rozłożyli te wizyty na kilka dni. Zwrócił się ponadto do duszpasterzy z prośbą o rozważenie rezygnacji z gromadzącej tłumy mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada. "Z powodu epidemii 1 listopada na cmentarzach poznańskich nie odbędą się tradycyjne nabożeństwa w uroczystość Wszystkich Świętych" - napisał w komunikacie.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: