Gdańsk. Uczniowie opuścili zdalne lekcje po tym, jak nauczycielka zażądała od nich usunięcia "symboli SS"

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku ustawili na zdjęciach profilowych, podczas zdalnych lekcji, symbole poparcia dla protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jedna z nauczycielek zażądała od nich, by usunęli "symbole SS". Uczniowie opuścili lekcje, a sprawa trafiła do rzecznika praw ucznia.

Od 24 października cała Polska objęta jest strefą czerwoną. Zgodnie z obostrzeniami wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci uczą się w trybie zdalnym. Tak samo odbywają się lekcje w V LO w Gdańsku.

Jak podaje portal trojmiasto.pl we wtorek 27 października część uczniów ustawiła na zdjęciach profilowych wyświetlanych w elektronicznej platformie do nauki, grafiki z charakterystyczną czerwoną błyskawicą, która jest znakiem Strajku Kobiet. Tym samym młodzież opowiedziała się za protestami, które trwają w Polsce od zeszłego czwartku.

Strajk kobiet. Tysiące ludzi protestuje w Lublinie przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnychProtesty ws. wyroku TK. Próba wejścia do Sejmu i napaść na strajkujących

Nauczycielka kazała usunąć uczniom grafiki Strajku Kobiet. "Propagowanie faszyzmu"

Inicjatywa uczniów nie spodobała się jednej nauczycielce chemii, która zażądała od uczniów kilku klas usunięcia grafik. Według jej opinii uczniowie umieścili "nazistowski znak", a jego rozpowszechnianie jest "propagowaniem faszyzmu". Argumentacja nauczycielki wywołała duży sprzeciw licealistów i ich rodziców. 

- Zagroziła, że nie będzie prowadziła lekcji i że poniesiemy za to konsekwencje - powiedział portalowi jeden z uczniów V LO. - Jako, że większość osób nie wyprze się swoich przekonań, pod presją podjęliśmy decyzję o opuszczeniu lekcji. Błyskawice w większości mamy nadal, a sprawę zgłosiliśmy do rzecznika praw ucznia, który ma działać z dyrekcją - dodał. Uczniowie podkreślają, że w tej sprawie mają wsparcie swoich rodziców.

Zobacz wideo „To co się dzieje na ulicach nie jest tylko wynikiem postanowienia wydanego przez TK”

Sprawą zajął się już rzecznik praw ucznia

Dyrektorka szkoły zapewnia, że sprawa jest już wyjaśniana. - Zapoznałam nauczycielkę z treścią skargi i poprosiłam, aby w trybie pilnym udzieliła dyrekcji szkoły odpowiedzi wyjaśniającej sprawę. Poinformowałam nauczycielkę, że nie ma prawa wywierać nacisku na stronę graficzną awatara ucznia, gdyż regulamin zdalnego nauczania nie zawiera wytycznych na ten temat - informuje Elżbieta Piszczek.

Symbol błyskawicy widoczny na plakatach Strajku Kobiet jest tematem dyskusji polityków, duchownych i mediów publicznych, którzy rozpowszechniają jej skojarzenie z symbolem nazizmu. - W przypadku naszej błyskawicy zarzut prawicowców jest absurdalny, nie taki był mój zamysł. Nie wiem jak jeszcze mam wytłumaczyć, że walka kobiet o prawa reprodukcyjne nie ma z tym nic wspólnego - mówiła sama autorka graficzka Ola Jasionowska. Znak błyskawicy jest wykorzystywany w wielu logotypach na przykład w odznakach polskich Grup Szturmowych, w jednostkach wojskowych GROM czy logo Poczty Polskiej.

Protesty w Gdańsku po wyroku TK dot. aborcjiPiS w błyskawicy widzi nawiązanie do SS. Związek Powstańców Warszawskich przypomina

Więcej o: