Kaczyński o stanowisku Dudy ws. wyroku TK o aborcji: Jest prezydentem, ma prawo

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes PiS, skomentował stanowisko Andrzeja Dudy w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu aborcji embriopatologicznej. Prezydent zgadza się z wyrokiem TK.

Prezydent Andrzej Duda w środę na antenie Polsat News zabrał głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu aborcji. Prezydent zgadza się z wyrokiem, ale dodaje:

Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją. Przede wszystkim zacznę od tego, że kobiety, które protestują, rozumiem. Czuję tę sytuację, choć wszyscy znają moje poglądy i wiedzą o tym, że jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej.

Wyrok Trybunału

Od czwartku trwają strajki sprzeciwiające się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Tysiące ludzi wyszło na ulice dużych miast ale także miasteczek. Ogólnopolski Strajk Kobiet od tygodnia organizuje wydarzenia w całej Polsce, które gromadzą się pod hasłem "To jest wojna". Protestujący chcą wprowadzenia legalnej aborcji i sprzeciwiają się wyrokowi zakazującemu aborcji embriopatologicznej. Wcześniej kobiety mogły dokonać wyboru, czy zdecydują się urodzić dziecko z wadami prenatalnymi.

Czas na tworzenie przepisów

Prezydent dodał, że spodziewał się innych działań ze strony Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda spodziewał się, że "Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy w tym zakresie mogły zostać doprecyzowane".

 (...) o ile te przesłanki rzeczywiście nie były jasne i zgodzę się z Trybunałem, że spowodowały one sytuację niebezpieczną, bo jeżeli mowa była o dużym prawdopodobieństwem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, to rozumiem, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że w aspekcie norm konstytucyjnych te przesłanki są absolutnie niewystarczające

- mówił w środę w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Zobacz wideo

Oświadczenie wicepremiera

W środę Jarosław Kaczyński w swoim sejmowym wystąpieniu, w którym nawoływał do zaprzestania protestów, zarzucił też całej opozycji "przestępstwo":

W świetle konstytucji innego wyroku w tej sprawie być nie mogło. Ten wyrok stał się dzisiaj powodem - pretekstem - do gwałtownych wystąpień społecznych. W szczególnej sytuacji. Mamy ciężkie stadium epidemii COVID. Mamy stan, w którym wszelkiego rodzaju zgromadzenia powyżej pięciu osób są zakazane. Mamy stan, kiedy te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy do nich wzywają, ale i ci, którzy uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne. A więc dopuszczają się poważnego przestępstwa

- mówił wicepremier.

Kaczyński o Dudzie

Jarosław Kaczyński pytany w Sejmie przez dziennikarza TVN24 o to, czy podejmie dialog z Prezydentem, który "chyba jest innego zdania" niż Prezes PIS odpowiedział:

 Jest prezydentem, ma prawo.

Wicepremier nie ustosunkował się do tego, czy podejmie dialog z Prezydentem, ani czy podziela jego stanowisko.

Duda powołuje się na papieża Franciszka

Andrzej Duda mówił w czwartek w wywiadzie dla RMF FM o swoim stanowisku na temat aborcji z powodu przesłanki patoembriologicznej. Prezydent nawoływał do zmiany ustawy antyaborcyjnej.

 Jeżeli ktoś chce patrzeć na to z punktu widzenia zasad katolickich, to ja bym powiedział tak: posłuchajmy tego, co powiedział papież Franciszek - że jeżeli jesteśmy katolikami, to módlmy się po prostu za te kobiety i módlmy się o to, żeby miały w sobie taką heroiczną miłość. Ale państwo? Nic poza tym. [...] uważam, że powinien być przepis, który w przypadku wad letalnych będzie w sposób jednoznaczny dawał prawa po stronie kobiety

Dodał, że prawo nie może nakazywać kobiecie heroizmu, który przejawia się w konieczności urodzenia dziecka z nieuleczalnymi wadami.

Więcej o: