Strajk kobiet za granicą. Protesty w sprawie decyzji TK w wielu krajach. "Myślę, czuję, decyduję!"

Mija niemal tydzień od podjętej przez Trybunał Konstytucyjny decyzji w sprawie przepisów dotyczących aborcji. Jej efektem są liczne protesty, organizowane w wielu polskich miastach w ramach inicjatywy #StrajkKobiet. Niezadowoleni z orzeczenia TK są również Polacy mieszkający za granicą.

Strajk kobietW tym miejscu miał być tekst informacyjny, ale strajkujemy!

Jeden z zagranicznych protestów odbył się przed Konsulatem Generalnym RP w Sydney. W sieci pojawiła się krótka relacja z wydarzenia. "Wielka szkoda, że nikt z Konsulatu nie wyszedł do dziewczyn, ale jakiś uczynny człowiek wezwał policję - dziewczyny miały obstawę i dostały gratulacje za działanie w słusznej sprawie" - napisała na Twitterze jedna z uczestniczek.

Podobne zdarzenia działy się na Times Square w Nowym Jorku. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych nasi rodacy postanowili zorganizować protest przed polskim konsulatem na Manhattanie. "Nowy Jork wspiera strajk polskich kobiet" - brzmiały hasła na transparentach. Grupa Polaków zebrała się również przed ambasadą w Londynie.

"Dziewuchy Berlin" przed domem Julii Przyłębskiej

Akcja protestacyjna odbyła się też w Berlinie. Przedstawicielki organizacji "Dziewuchy Berlin" pojawiły się przed domem prezeski Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, aby skandować hasła sprzeciwiające się decyzji w sprawie aborcji.

Jarosław Kaczyński wygłasza oświadczenieKaczyński wygłosił oświadczenie z "kotwicą" Polski Walczącej w klapie. Oburzenie

Niezadowoleni z decyzji TK pojawili się we wtorek wieczorem także przed ambasadą w Berlinie. "Około setka osób protestowała dziś wieczorem pod ambasadą RP i rezydencją ambasadora w Berlinie. Skandowano: Myślę, czuję, decyduję! Świeckie państwo! W pikiecie „Julia, mamy Cię na oku!" zwołanej przez Dziewuchy Berlin uczestniczyli niemal wyłącznie młodzi - napisało cytowane przez organizację Radio Cosmo.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz chce referendum ws. aborcji. Ścigaj: Przykład Irlandii jest dobry
Więcej o: