Protest w Katowicach. Ksiądz rozmawiał ze strajkującymi. Nagle pada: Ja też jestem przeciwko PiS-owi

- Ja jestem przeciwko PiS-owi też! - powiedział ksiądz do protestujących przed katedrą w Katowicach. Deklaracja duchownego wywołala oklaski.

W Polsce kolejny dzień odbywają się liczne protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym prawa do wykonywania aborcji. Manifestowano m.in. w Katowicach, również przed katedrą. Na zamieszczonym przez europosła Wiosny Łukasza Kohuta nagraniu słychać krótką rozmowę między tamtejszym księdzem a protestującymi. - Przeciwko czemu państwo protestują? Przeciwko Kościołowi czy przeciwko nam duchownym? - pyta ksiądz.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: Demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi. Państwo ma prawo, ale też obowiązek przeciwstawiania się takim wydarzeniom

- Ani przeciwko Kościołowi, ani przeciwko duchownym... - odpowiada jedna z protestujących kobiet.

- Ja jestem przeciwko PiS-owi też! - przyznaje duchowny. Tłum bije brawo. Na nagraniu słyszymy jeszcze, jak ktoś rzuca: - Tylko że to nie ma znaczenia, bo PiS jest marionetką Kościoła.

Protesty po orzeczeniu TK

Od kilku dni w wielu polskich miastach odbywają się protesty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał w czwartek, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. We wtorek protesty odbywały się w kilkudziesięciu miastach, odbywały się także w okolicach kościołów. Kolejne zapowiadane są na środę. Ogólnopolski Strajk Kobiet mobilizuje zwolenników, by wzięli tego dnia wolne w pracy. 

Czytaj więcej:  

O tym, jak we wtorek protestowano w Polsce przeczytasz w zapisie naszej relacji na żywo: Kaczyński nawołuje do obrony kościołów. Komentarze: Podpala Polskę

Jarosław Kaczyński nawołuje do obrony kościołów. "Tylko wtedy można tę wypowiedzianą wojnę wygrać" 

Młodzieżówka PiS natychmiast ruszyła przed kościoły. "Już na straży! Bronimy świątyń" 

Ani pół kroku wstecz. Kaczyński wydał rozkaz: idziemy na pełne zwarcie [ANALIZA] 

Więcej o: