Częstochowa. Na profilu Jasnej Góry pojawił się wpis o rocznicy wizyty Himmlera. Po kilku godzinach zniknął

Komisarz Rzeszy do spraw Umacniania Niemczyzny Heinrich Himmler w 1940 roku odwiedził sanktuarium na Jasnej Górze - na oficjalnym profilu na Twitterze pojawił się wpis przypominający rocznicę tej wizyty. Post został szybko wykasowany po fali krytyki. Po kilku godzinach na Twitterze pojawiły się przeprosiny.

"27 października 1940 roku, sanktuarium jasnogórskie zwiedził Heinrich Himmler, komisarz Rzeszy do Spraw Umacniania Niemczyzny. Przywódca hitlerowski był zaskoczony wiadomością, że przed wojną miejsce to nawiedzało rocznie ponad milion pielgrzymów" - tak brzmiał wpis na oficjalnym profilu Jasna Góra News na Twitterze.

Klasztor na Jasnej Górze przypomina rocznicę wizyty Himmlera. "Przepraszamy. Dziękujemy za życzliwe zwrócenie uwagi"

Wspomnienie rocznicy wizyty hitlerowskiego przywódcy SS na Jasnej Górze w Częstochowie spotkało się z falą krytyki ze strony użytkowników Twittera. Post ten szybko został usunięty z mediów społecznościowych. Pozostał jednak identyczny wpis sprzed roku. 

Sanktuarium na Jasnej Górze odniosło się do budzącego oburzenie wpisu. "Przepraszamy za dzisiejszy wpis, umieszczony w kalendarium historycznym Jasnej Góry. Naszą intencją było przypomnienie jak co dzień bolesnego faktu historycznego z 1940 r. Słuszna reakcja użytkowników mediów spowodowała usunięcie wpisu. Dziękujemy za życzliwe zwrócenie uwagi" - napisano.

Komentarze po wpisie: "To więcej niż skandal!", "Widzę i wciąż nie wierzę"

"Wczoraj grupy nacjonalistycznych bojówkarzy, z różańcami w rękach, 'dzielnie walczyły' ze Strajkiem Kobiet, a dziś Kościół stawia kropkę nad i? Na profilu TT klasztoru na Jasnej Górze przez jakiś czas widniał wpis upamiętniający gospodarską wizytę Himmlera. To więcej niż skandal!" - skomentowała posłanka Wanda Nowicka.

"Gdyby Maria z Nazaretu, mama Jezusa Chrystusa, żyła dzisiaj w Polsce, z pewnością byłaby na protestach z kobietami, no i na pewno nie świętowałaby z Jasna Góra News rocznicy wizyty Himmlera w jasnogórskim sanktuarium" - dodał były poseł Piotr Misiło. Radny Warszawy Marek Szolc stwierdził, że chociaż wpis zniknął z oficjalnej strony, to niesmak pozostaje. "Widzę i wciąż nie wierzę" - napisał z kolei wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Heinrich Himmler był jednym z głównych przywódców nazistowskich Niemiec. Komisarz Rzeszy do spraw Umacniania Niemieckości, szef SS, Gestapo, niemieckiej policji czy ministerstwa spraw wewnętrznych został uznany za zbrodniarza wojennego. Himmler był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie. Jako zwierzchnik SS dysponował wykorzystywaniem siły roboczej więźniów obozów koncentracyjnych i gett.

Zobacz wideo Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać
Więcej o: