Archidiecezja katowicka o proteście na schodach katedry: Młodzież Wszechpolska nie miała na to zgody

Archidiecezja katowicka odpiera zarzuty, jakoby w niedzielę zezwoliła członkom Młodzieży Wszechpolskiej na ustawienie się podczas protestu na schodach katedry Chrystusa Króla. Od pozostałych manifestujących oddzielał ich kordon policji. "Kuria Metropolitalna w Katowicach nie wydała jakiejkolwiek zgody manifestującym na zajmowanie terenu kościelnego, zarówno wokół katedry, jak i budynku kurii" - czytamy w oświadczeniu.

Archidiecezja katowicka wydała oświadczenie w sprawie starć przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej i uczestników protestu przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji. Doszło do nich w niedzielę wieczorem na schodach przed katedrą Chrystusa Króla - za kordonem policji, która broniła dostępu do katedry, stanęli narodowcy z transparentami i banerem z zakrwawionym płodem. Nikt oprócz członków Młodzieży Wszechpolskiej nie mógł przedrzeć się na schody katedry, a ze strony protestujących w stronę policji padały słowa: "Nie brońcie narodowców!".

Zobacz wideo Warszawa, 25.10. Protest przed siedzibą kurii [WULGARNE OKRZYKI]

Katowice. Archidiecezja o proteście na schodach katedry: Nie wydano jakiejkolwiek zgody

"Protestujący zwracali uwagę policji, żeby nie ochraniali kontrdemonstracji Młodzieży Wszechpolskiej. Nikt poza nimi nie mógł bowiem stanąć na schodach z własnym banerem. Policja jednak nie reagowała. Jeden z policjantów z zespołu antykonfliktowego przekazał Monice Rosie, posłance Nowoczesnej, że Wszechpolacy mogą stać na schodach katedry, ponieważ mają na to zgodę kurii" - opisywała wówczas "Wyborcza Katowice".

Teraz archidiecezja wskazuje jednak, że takiej zgody nie było. W oficjalnym oświadczeniu czytamy:

Do Biura Prasowego Archidiecezji Katowickiej napływają zapytania odnośnie rzekomej zgody władz kościelnych, udzielonej przedstawicielom Młodzieży Wszechpolskiej oraz innym, towarzyszącym im osobom, na zgromadzenie w niedzielę 25 października br. na schodach katowickiej katedry. W związku z tym informujemy, że Kuria Metropolitalna w Katowicach nie wydała jakiejkolwiek zgody manifestującym na zajmowanie terenu kościelnego, zarówno wokół katedry, jak i budynku kurii

Wskazano także, że "środowisko Młodzieży Wszechpolskiej przerwało kontrmanifestację na wyraźną prośbę przedstawicieli Kurii Metropolitalnej i policjantów z zespołu antykonfliktowego".

Kontrmanifestantów wyprowadzono tylnym wyjściem katedry. W efekcie tych działań uniknięto dalszej eskalacji emocji i konfliktu wśród manifestujących

- czytamy w oświadczeniu archidiecezji.

Więcej o protestach w całej Polsce przeczytasz w naszej relacji na żywo TUTAJ.

Więcej o: